Türkiye İnşaat Sektöründe Dünya İkincisi

Türkiye İnşaat Sektöründe Dünya İkincisi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türkiye’de 450 bin müteahhit olduğunu, bu sayı ile Türkiye’nin dünya genelinde ikinci sırada yer aldığını kaydetti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ‘Akıllı Bina Teknolojileri ve Elektrik Sistemleri Fuarı’nda önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye’de 450 bin müteahhit olduğunu söyleyen Bakan Kurum, bu sayı ile Türkiye’nin dünya genelinde ikinci sırada yer aldığını ifade etti. Kurum, Kanal İstanbul çevresinde, 500 bin nüfusu içeren bir planlama yapıldığını açıkladı.

5 Milyon Bina Acil Dönüşmeli

Olası deprem riskine karşı 5 milyon konutun acil dönüşmesi gerektiğini söyleyen Bakan Kurum, ”Olası İstanbul depreminde, Allah göstermesin inşallah ama deprem bekleniyor. depremde can ve mal kayıpları yaşarız diyoruz. Bunun da önüne geçmemiz gerekiyor. Bununla ilgili de bizim dönüşmesi gereken acil 5 milyon binadan bahsediyoruz. Bunun için de bizim acilen bu dönüşümü yapmamız gerekiyor. Dönüştürdüğümüz binaları hem günümüz teknolojilerini; enerji dediğimiz zaman ekonomiye katkısı var ancak şehrin kültürüne, ihtiyaçlarına uygun projeler yapmamız gerekiyor” diye konuştu.

Kanal İstanbul Çevresine Yeni Planlama

Kanal İstanbul projesi hakkında konuşan Bakan Kurum, Kanal İstanbul çevresindeki 500 bin nüfusu içeren bir planlama yapılıyor. Örnek bir şehircilik anlayışıyla yapılacak. Tüm bu çerçevede bizim akıllı şehir projesini ülkemizi yayınlaştırmamız gerekiyor. Ki bu enerji bağımlılığından daha az zarar görelim” dedi.

İnşaat Sektörü Yurt Dışında da Tanıtılıyor

İnşaat sektöründe 450 bin müteahhidin iş yaptığını söyleyen Kurum, şu açıklamalarda bulundu: ”Biz sadece burada değil, yurtdışında da sektörümüzü tanıtıyoruz. Dünya ikincisiyiz. Aslında üretilen malzemeleri kullanmamız çok büyük önem arz ediyor. Hem sektörümüze hem bakanlığımıza, yurtdışında iş yapan mimar ve mühendislerimize ki devletimiz de destek veriyor. Mahal listesindeki ürünler kullanılıyor. İthal ettiğimiz birçok üründen daha kaliteli. Bu fuarlar bu yüzden önem arz ediyor.”