“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerFirma HaberleriTürkiye Mimarlık Yıllığı 2023 sergisi, İPA Florya Tesisleri’nde kapılarını açtı

Türkiye Mimarlık Yıllığı 2023 sergisi, İPA Florya Tesisleri’nde kapılarını açtı

Mimarlık ve tasarım kültürüne katkı sağlamayı yönetim vizyonunun ayrılmaz bir parçası olarak gören Roca ve Arkitera Mimarlık Merkezi iş birliği ile gerçekleştirilen “Türkiye Mimarlık Yıllığı 2023” sergisi İPA Florya Tesisleri’nde ziyaretçilere kapılarını açtı. Türkiye içinde nitelikli yapıların görünürlüğünü sağlamak ve emek veren tasarımcıları onurlandırmak amacıyla gerçekleştirilen Türkiye Mimarlık Yıllığı’na girmeye hak kazanan 56 projeden 12’si tasarımcılar tarafından anlatıldı. Bu sene kültür miraslarının öne çıktığı sergi, 24 Mayıs tarihine kadar İPA Florya Tesisleri Hangar Binasında ziyaret edilebilecek.

Roca desteğiyle 2014 yılından bu yana Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından düzenlenen Mimarlık Yıllığı, tasarımcıların mimarlığa olan katkılarına dikkat çekerken, Türkiye’deki mimarlık ortamının çıktılarını tartışmaya açıyor.  Türkiye’de son bir yılda üretilen yapıların incelenmesi için İPA (İstanbul Planlama Ajansı) ev sahipliğinde Florya Hangar Binası’nda açılan Türkiye Mimarlık Yıllığı Sergisi’nde, bu yıl 158 proje arasından 56’sına yer verildi. Yerli ve yabancı tasarımcılar tarafından tasarlanan 24 mimari, 13 iç mekan, 6 kentsel tasarım/peyzaj, 8 koruma/onarma ve 5 geçici strüktür/enstalasyon projesinin yer aldığı sergi, açılış öncesinde ise 12 proje sunumuna ev sahipliği yaptı.

Yıllığa girmeye hak kazanan 12 proje konuşuldu

Son bir yıl içinde tasarlanan ve özellikle kültür miraslarının ön plana çıktığı 12 projenin tasarımı ve yapım süreçleri anlatıldı. İlk proje sunumu, Bakırköy’de yer alan ve Per Se Mimarlık tarafından yeniden işlevlendirilen Baruthane-i Amire ile başladı. Ali Derya Dostoğlu ve Uğur Özer’in anlatımıyla gerçekleştirilen sunumda; projede eski ile yeninin ayrışmasına özellikle dikkat edildiği vurgulandı. EMR Mimarlık Ofisi tarafından özgün yapısına zarar vermeden restorasyon çalışmaları gerçekleştirilen Ayvalık Rahmi Koç Müzesi ise mekansal bütünlük ve müze fonksiyonu açısından ele alındı. GIRIFT tarafından Gaziantep’te kurulan fırın ve kahveci Fırın’o Artisan Bakery, Mezopotamya’nın tahıl kültürü ve günümüz teknolojisiyle birleştirilen tasarımı bakımından değerlendirildi. Jeyan Ülkü Mimarlık tarafından, çalışanlarının taleplerini karşılayabilmek için neredeyse bir kamusal alanı anımsatan “Üniversite” kampüs tipolojisinin esas alınarak tasarladığı Good Job Games projesi de, spor salonu, PS odası, soyunma odaları, duşlar, kafe ve uyku odalarının tasarımlarıyla öne çıktı. 

Genç mimarlar ve mimarlığa meraklı katılımcılar tarafından büyük bir ilgi gören sunumlarda anlatılan diğer projeler ise Haliç Köprüaltı Spor Odağı ve Kıyı Bağlantısı, Çatalhöyük Ziyaretçi Merkezi, Çanakkale Anten Kulesi, Kalyon Karapınar 1.350 MWp GES / Merkezi Kontrol Binası, Seddülbahir Kalesi, Volu-te Mikro Yaşam Birimi, Rubrum Ofis oldu.

Etkinlik sonunda, Ali Derya Dostoğlu, Uğur Özer, Ali Emrah Ünlü, Gözde Aytaç, Arman Akdoğan, Selin Sözer Halimoğlu, Emrah Halimoğlu, Ahmet Yaymanoğlu, Nur Gülgör, Arzu Özsavaşçı (AOMTD), Y. Burak Dolu (KOOP), Pınar Kesim Aktaş (caps.office), Kemal Serkan Demir, Begüm Yılmaz Bilgin, Caner Bilgin Bilgin, Ervin Garip, Banu Garip, Jeyan Ülkü, Ece Ünübol ve Deniz Dilan Kara, açık oturumda projeleriyle ilgili soruları yanıtladı.

Projeler arasında İstanbul, Balıkesir, Antalya, Bursa ve Çanakkale ön plana çıktı

Yıllığa girmeye hak kazanmak için başvuran 158 proje; Şebnem Yalınay Çinici, Durmuş Dilekci, Şule Ertürk ve Zeynep Hagur’dan oluşan seçici kurul tarafından değerlendirildi. Yıllıkta yer alan 23 tasarım ile projelerin yüzde 39,7’sine İstanbul ev sahipliği yaparken bu sırayı 5 proje ile Balıkesir, 4 proje ile Antalya, Bursa ve Çanakkale takip etti. Projelerin illere göre dağılımı toplamda 14 kenti kapsadı. Bu sene Mimarlık Yıllığı’nda yer alan projelerin büyük çoğunluğunu sergi mekanları, müzeler, etkinlik alanları oluşturuyor. 

“Mimarlık Yıllığı sergisi sektöre ilham oluyor’’

Mimarlık Yıllığı sergisinde konuşma yapan Roca Türkiye Genel Müdürü Salvador Lopez Oliva, “Roca olarak kurulduğumuz günden bu yana mimarlık ve tasarım kültürüne katkıda bulunmayı çok önemsiyoruz. Faaliyet gösterdiğimiz her ülkede sürdürdüğümüz çalışmalar var. Bu yıl Arkitera’nın düzenlediği 4.kez desteklediğimiz Türkiye Mimarlık Yıllığı da bu anlamda sektörümüze ilham veren bir çalışma. Vizyonumuzla örtüşen mimarlık ve tasarım sektörüne katkı sağlayacak çalışmalara destek olmaya devam edeceğiz. ” diye konuştu.

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments