Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerYatırım HaberleriTürkiye Saraybosna'daki Projelere Katkı Sağlayacak!

Türkiye Saraybosna’daki Projelere Katkı Sağlayacak!

Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç, Banja Luka kentinde Türk başkonsolosluk açarak, şehirde hayata geçirilen yeni projelere katkı sağlanacağını söyledi. Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre; büyükelçi Haldun Koç, görevine yeni başlayan Banja Luka Başkonsolosu Oğuz Kılıç ile Bosna Hersek’teki iki entiteden biri olan Sırp Cumhuriyeti’nin (RS) temsilcileri ile bir araya geldi.

Entite Başkanı Zeljka Cvijanovic, Başbakanı Radovan Viskovic ve Meclis Başkanı Nedeljko Cubrilovic ile görüşen Koç, temaslarının ardından yaptığı açıklamada, şehirdeki potansiyel ticari faaliyetleri değerlendirmek ve yeni başkonsoloslukla bölgedeki yeni projede katı sağlamak istediklerini belirtti.

Tarihi Arnaudiye Camisi yeniden açılacak
Banja Luka’daki temasları kapsamında entitenin Boşnak Başkan Yardımcısı Ramiz Salkic ve Banja Luka Müftüsü Nusret Abdibegovic’le de görüşen Koç, daha sonra Vakıflar Genel Müdürlüğünce yapılan Arnaudiye Camisi ile bu yıl eğitime başlayan İbrahim Maglajlic Medresesi’ni ziyaret etti.

1992 ve 1995 yılları arasında gerçekleşen savaşlarda Sırplarca temellerine kadar yıkılan camideki çalışmaları yerinde inceleyen Koç, Banja Luka’nın ortak kültür mirası bakımından özel bir öneme sahip olduğunu belirtti. Koç, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Vakıflar Genel Müdürlüğü ve diğer Türk kurumlarının bu kültür mirasının canlandırılması için önemli adımlar attığını dile getirdi.

Koç 1595’te inşa edilen ve 1993’te yıkılan Osmanlı döneminin önemli eserlerinde Arnaudiye Camisi’nin dış cephe çalışmalarının tamamlandığını açıkladı. Yakın zamanda onarım çalışmalarının biteceğini söyleyen Koç, caminin ibadete açılacağını söyledi.

Ülkedeki birçok ortak kültür mirasının Türkiye’nin desteğiyle yeniden canlandırdığını hatırlatan Koç, “Bunlar bizim Bosna Hersek’te hiçbir kesimi ayırt etmeden, bütün etnik gruplara ulaşan ve tamamını kucaklayan politikamızın eseridir.” dedi.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments