“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerKonut HaberleriTürkiye'den Konut Alan Yabancıların Gözdesi Değişmedi! İşte İllere Göre Ev Satış İstatistikleri

Türkiye’den Konut Alan Yabancıların Gözdesi Değişmedi! İşte İllere Göre Ev Satış İstatistikleri

Korana virüs salgını nedeni ile yabancılara konut satış rakamları Mayıs ayında büyük düşüş yaşadı. Mayıs ayında yabancılara sadece 860 adet konut satıldı. Ancak Haziran ayında gerek konut kredisi faiz oranlarında yaşanan düşüş, gerek pandeminin ilk şokunun atlatılması ve gerekse de Türkiye’nin virüs ile savaş konusunda sağlık alanında elde edilen başarılar yabancıların ilgisini arttıracak gibi görünüyor.

Mayıs ayı konut satış rakamları pandeminin etkisi ile beklentilerin oldukça uzağında kalmıştı. 

TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre Mayıs ayında Türkiye genelinde 50 bin 936 adet konutun satışı gerçekleşmişti. Konut satışlarında birinci sırayı İstanbul alırken yabancılara konut satışı konusunda da yine birinci sırayı İstanbul aldı. 

YABANCILAR EN ÇOK KONUTU İSTANBUL’DAN ALDI! 

Yabancılara konut satışı konusunda birinci sırayı İstanbul aldı. Yabancılar Mayıs ayında Türkiye genelinde 860 adet konut satın alırken geçen senenin aynı dönemine oranla yüzde 78,1 oranında azalış gösterdi. 

Mayıs ayında yabancılar İstanbul’dan 423 adet konut satın alırken Antalya’da yabancılara konut satışı 130 adet ve Ankara’da ise 72 adet olarak gerçekleşti. Diğer illerde ise İzmir’de 38 adet, Mersin’de 29 adet, Yalova’da 24 adet, Bursa’da 23 adet, Samsun’da 23 adet, Muğla’da 23 adet ve Aydın’da da 13 adet olmak üzere konut satış rakamları sıralandı. 

MAYIS AYINDA TÜRKİYE’DEN EN ÇOK İRAN VATANDAŞLARI EV ALDI! 

Ülke uyruklarına göre incelendiğinde Mayıs ayında Tükiye’den en çok konut alan yabancılar İran vatandaşları oldu. Mayıs ayında 209 İran vatandaşı Türkiye’den ev alırken, 143 Irak vatandaşı, 48 Afganistan vatandaşı, 46 Çin vatandaşı, 42 Azerbaycan vatandaşı ve 40 Rus vatandaşı da Mayıs ayında Türkiye’de konut yatırımı yapmayı tercih etti. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments