Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerUlaştırma HaberleriÜçyol–Buca Metro Hattı'nda 125 Milyon Euroluk Sözleşme İmzalandı

Üçyol–Buca Metro Hattı’nda 125 Milyon Euroluk Sözleşme İmzalandı

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Üçyol-Buca Metro Hattı’nın ikinci kredi sözleşmesi imzalandı.


İzmir’in en önemli metro projelerinden biri olan Üçyol-Buca Metro Hattı’nda yeni bir gelişme yaşandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kendi kaynaklarıyla hayata geçireceği projenin ikinci kredi sözleşmesi için Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) ile imza atıldı. Projenin ilk kredisi içinse Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) ile sözleşme imzalanmıştı.


Üçyol-Buca Metro Hattı’nda 125 milyon euroluk dış finansman sözleşmesine imza atıldı. Kredi hazine garantisiz, 4 senesi ana para geri ödemesiz olacak şekilde 12 yıl vadeli olarak verildi. İmza törenine Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Eser Atak, İzmir Metro A.Ş Genel Müdürü Sönmez Alev, Büyükşehir Belediyesi Satınalma Dairesi Başkanı Övünç Özgen, Fransız Kalkınma Ajansı Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Emilie-gang Huang, AFD Kentsel Gelişim Kıdemli Proje Yöneticisi Ali Doğan Şalva da katıldı.


İzmir Hafif Raylı Sistemi’nin 5’inci aşamasını meydana getiren Üçyol-Buca Metrosu hatı, Üçyol İstasyonu-Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe Kampüsü-Çamlıkule arasında hizmet sunacak. Üçyol ile başlayan hatta sırasıyla Zafertepe, Bozyaka, General Asım Gündüz, Şirinyer, Buca Belediyesi, Kasaplar, Hasanağa Bahçesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Buca Koop ve Çamlıkule durakları bulunacak.


Buca hattı, Fahrettin Altay-Bornova arasında çalışan 2’nci aşama hattı ile Üçyol İstasyonu’nda, İZBAN hattı ile de Şirinyer İstasyonu’nda entegre edilecek. Bu hat üzerindeki tren setleri sürücüsüz olarak hizmet sağlayacak. Çalışmaların imalatların başlamasından sonra 4 senede tamamlanması planlanıyor.

Şehrin Altyapı İhtiyaçları Büyükşehir Belediyesi’nin İmkanlarıyla Çözülüyor

Törende açıklamalarda bulunan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer, şehrin merkezi kaynaklardan son derece az yatırım aldığına, buna karşın şehrin altyapı ihtiyaçlarını Büyükşehir Belediyesi imkanlarıyla çözme kararlılığı içinde olduklarına dikkat çekti. Böylesine zor bir süreçte dahi İzmir tarihinin en büyük ve en önemli projesi Buca Metrosu ve diğer projeler için uluslararası finansal kalkınma kuruluşlarıyla çalışmayı sürdürdüklerini aktaran Soyer, şehrin en önemli yatırımı Buca Metrosu’nun gerçekleşmesine bir adım daha yaklaşmanın mutluluğu içinde olduğunu ifade etti. Yaşanan olumsuz ekonomik koşullara rağmen böylesine büyük bir finansmanın belediye tarafından çok uygun koşullarda sağlanmasının dünyanın İzmir’e duyduğu güvenin bir göstergesi olduğunu aktaran Soyer, sözlerine şöyle devam etti: Doğayla uyumlu, düşük karbonlu ulaşımın teşviki ile hava kirliliğini azaltarak İzmir’in yaşam kalitesini artıracak. AFD ile belediyemiz arasında 112,4 milyon euro, İZSU Genel Müdürlüğü’müz arasında 49,8 milyon euro tutarında olmak üzere toplamda 162,2 milyon euro sözleşme imzaladık. Bugün imzalayacağımız 125 milyon euro tutarındaki kredi sözleşmesiyle beraber toplamda 287,2 milyon euroluk iş birliği yapmış olacağız. Ülkemize böyle yüksek tutarlı dış yatırımı getirmiş olmamız çok kıymetli. Çünkü bu yatırımlar, sadece metro ve altyapı yapmak anlamına gelmiyor. Yatırımlarımız, ülkemizin bu çok zor döneminde aynı zamanda iş demek, aş demek, İzmir ekonomisinin nefes alması demek.”

“Bu Proje, İki Ülkenin Neler Başarabileceğine Örnek Teşkil Ediyor”
İmza töreninde açıklama yapan bir diğer isim ise Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Herve Magro oldu. Magro, konuyla alakalı olarak şunları söyledi: “Bu proje öncelikle her yaştan, cinsiyetten, sosyoekonomik statüden ve fiziksel yetenekten şehir sakinlerinin güvenilir, erişilebilir ve kapsayıcı bir ulaşım deneyimi yaşamasını sağlayacağı için sosyal açıdan faydalı bir projedir. İkinci olarak şehir sakinlerinin üniversiteler, sağlık tesisleri ve dinlenme alanları gibi önemli ilgi noktalarına daha sorunsuz ve verimli bir şekilde erişimini artıracak ve dolayısıyla önemli ölçüde zaman tasarrufu sağlayacaktır. Üçüncüsü, Buca Metrosu, iklime zararlı karbon emisyonlarını azaltarak İzmir’in karbon ayak izi hedeflerine ve halk sağlığına zararlı diğer atmosferik kirleticileri azaltarak kentin hava kirliliği hedeflerine önemli katkılar sağlayacaktır. Kısacası bu proje, kurumlarımız uyum içinde çalıştığında iki ülkenin neler başarabileceğine her yönüyle örnek teşkil eden bir projedir. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, umarım yakında bu kalitede projeler geliştirmek için daha fazla fırsatımız olur. Ankara’daki Fransız Büyükelçiliği ve İstanbul’daki Fransız Başkonsolosluğu’nun daimi desteğine güvenebilirsiniz.”


“İzmir En Önemli Partnerlerimizden Biri”
Fransız Kalkınma Ajansı’nın Balkanlar, Orta Doğu ve Asya Direktörü Philippe Orliange ise dünya nüfusunun büyük çoğunluğunun şehirlerde yaşamayı tercih ettiğinin altını çizerek, “Türkiye hızla kentleşiyor. Bu nedenle altyapıdan üst donanıma kadar çok sayıda yatırım ihtiyacı ortaya çıkıyor. İzmir en önemli partnerlerimizden biri. Bu İzmir’de hayata geçirdiğimiz beşinci kredi sözleşmemiz. Hazine garantisiz sözleşme imzalıyor olmamız, AFD için İzmir’in finansal gücünü gösteriyor” diye konuştu.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments