“yr-kurban-bayramı-banner”
Ana SayfaHaberlerYatırım HaberleriUluslararası Lüks Oteller Türkiye Yatırımını Artırıyor

Uluslararası Lüks Oteller Türkiye Yatırımını Artırıyor

Uluslararası lüks otel zinciri Rosewood Hotel Group tarafından yapılan pazar araştırmasına göre, Okura Hotels ve Aman Hotels Türkiye’deki yatırımları artırdı.

Dünyanın en lüks zincirleri İstanbul’da otel açarken Bodrum gibi tatil beldelerine yönelik projeler de geliştiriyorlar. Mandarin, Shangri La, Raffles gibi zincirlerin ardından en son The Hongkong and Shanghai Hotels Limited bünyesinde faaliyet gösteren ve dünyada sadece 10 lokasyonda bulunan lüks bir otel markası The Peninsula, İstanbul’daki otelinin açılışını yaptı.

Ekonomim’den Necla Dalan’ın haberine göre, The Peninsula Istanbul’un açılışından sonra, yine Hong Kong merkezli bir başka lüks otel zinciri harekete geçti. Sektördeki iddialara göre, 20 ülkede 42 oteli olan Rosewood Hotel Group, Türkiye için pazar araştırması yapıyor. Dallas’tan New York’a, Londra’dan Mexico City’ye, Paris’ten Sao Paolo’ya birçok şehirde otelleri olan grubun Türkiye’de öncelikli lokasyonlarının İstanbul olduğu belirtiliyor.

Ayrıca grup, 2030 yılına kadar da 30 otelin planlamasını yapmış durumda. Yeni oteller arasında Miami, Londra, Roma, Salzburg, Münih, Amsterdam, Riyad, Venedik, Milano, Seul, Şangay, Vietnam ve Maldivler yer alıyor.

Okura ve Aman’da Türkiye Yatırımlarını Artırıyor

Türkiye’ye gelen yeni markalar arasında Japonya’nın kült otel markalarından Okura Hotels var. 1958 yılında kurulan Okura, 2021 yılında otelcilik faaliyetlerini Okura, Nikko Hotels International ve Hotel JAL City olmak üzere üç marka altında topladı. Grup, 54’ü Japonya’da olmak üzere 27 ülkede 81 otel işletiyor.

Okura, Türkiye’de otel açacağını 2015 yılında açıklamıştı. Web sitesine bakıldığında grubun Türkiye’deki ilk oteli Okura Spa & Resort Cappadocia bu yıl açılacak. 130 oda kapasitesiyle misafirlerini ağırlayacak olan Okura Spa & Resort Cappadocia jakuzili süitler, spa, kapalı/açık havuzlar ve yemek ve toplantı tesisleri gibi lüks konaklama birimlerine sahip olacak. Bu arada 2015’teki açıklamada Okura Spa& Resort Cappadocia’nın ardından Ankara ve İstanbul dahil Türkiye’de birden fazla tesis açmayı planladığı belirtilmişti. Bu konudaki çalışmaların da hızlandığı ifade ediliyor.  Grup, otelcilikten yeme içmeye birçok alanda faaliyet gösteren yerli bir grupla bu planlarını hayata geçirmek için görüşüyor.

Aynı şekilde Türkiye’deki otel sayısını artırmayı planlayan gruplardan biri de Aman Hotels. Aman, 20 ülkede, 15’i Unesco tarafından korunan alanların yakınında veya içinde yer alan 34 otel, tatil köyü ve rezidans ile hizmet veriyor. Önümüzdeki dönemde aralarında Tayland, Meksika, ABD, Suudi Arabistan ve Japonya’nın olduğu 10 yeni projenin hayata geçirileceği duyuruldu. Aman Hotels, Türkiye’ye 2011 yılında Bodrum’daki Amanruya ile adım attı. 50 milyon dolar yatırımla hayata geçirilen Amanruya Bodrum, 36 bağımsız taş villası 60 dönümlük arazide konumlandırıldı. Edinilen bilgilere göre Aman Hotels, yeni ve daha büyük bir proje için Türkiye ile ilgili çalışmalar yapıyor. Asya’nın en lüks markası olarak nitelendirilen grubun yerli ortak olmadan bu yatırımı hayata geçirmek istediği konuşuluyor.

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments