Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberler‘’Uygun Fiyatlı Arsa Yok’’

‘’Uygun Fiyatlı Arsa Yok’’

Konut krizinin ortadan kaldırılması için en iyi çözümlerden biti olarak gösterilen boş arsa konusu müteahhitler tarafından değerlendirildi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) İnşaat Müteahhitleri Meclis Başkanı ve İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu ise uygun fiyatlı arsa bulmanın zorluklarından bahsetti. 

Türkiye genelinde yaşanan konut sıkıntısını yok etmek için atılan adımların değerlendirildiği müteahhit sohbetlerinde arsa fiyatlarının büyük bir sorun haline geldiği konuşuldu. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, geçtiğimiz günlerde Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı işbirliğinde çalışmalar yapıldığını açıklamıştı. Yapılan görüşmeler sonucunda kararlaştırılan planların önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuya duyurulması bekleniyor. 

Hükümetin konut sıkıntısına geçici olarak sunduğu çözüm olan boş arsaların değerlendirilmesi konusuna değinen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) İnşaat Müteahhitleri Meclis Başkanı ve İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, uygun fiyatlı boş arsa bulmanın zorluklarından bahsetti. Tellioğlu, “Şu an konut sektörü farklı sorunlarla uğraşıyor. En önemli mesele artan girdi maliyetleri. Maliyetler kısa sürede çok fazla arttı. Onu imarlı arsa kıtlığı takip ediyor. Son olarak nitelikli yapı müteahhitlerinin sınıflandırılması da ayrı bir sorun. Çünkü bu sınıflandırma sırasında müteahhitlerden istenilen yetkinlikler yüzünden çok sayıda müteahhit sektörden çekildi. Bu da üretimi etkiledi. Ancak gelinen noktada zaten arsa sorunu çözülmeden harekete geçemiyorsunuz. O yüzden acil olarak imarlı arsa üretiminin gerçekleşmesi lazım.” şeklinde konuştu.

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES
- Advertisment -Sodex Istanbul 2023
KPC Fuarı 2023

Most Popular

Recent Comments