Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerGayrimenkul HaberleriUzungöl İçin Yeni İhale Düzenlenecek!

Uzungöl İçin Yeni İhale Düzenlenecek!

Her sene binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Türkiye’nin en önemli doğal cennetleri arasında gösterilen Uzungöl kötü yapılaşma ile büyük oranda tahrip edilmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen talimatın ardından hem Uzungöl hem de Ayder Yaylası için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kentsel dönüşüm kararı alınmıştı.

Yürütülen çalışmalar kapsamında bilgi veren Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu gölün etrafını açacak çalışmalara devam ettiklerini söyledi. Projenin 1. etabını bitirdiklerini ve 2. etap ihalesi için de sona gelindiğini belirten Zorluoğlu “Büyükşehir Belediyesi olarak tahsisini Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızdan aldığımız alanda bir düzenleme yaptık. Uzungöl’ün Çevre Rehabilitasyon Projesi’nin 1’inci etap çalışmaları kapsamında, gölün çevresinde peyzaj çalışmaları ile tretuvar ve aydınlatma düzenlemesi yapıldı. Park Uzungöl yenilendi. Yine Uzungöl Müzesi çevre, altyapı ve peyzaj çalışmaları ile içme suyu, yağmur suyu ve kanalizasyon çalışmaları yapıldı” dedi.

Uzungöl’ün etrafında eskisi gibi yemyeşil bir alan oluşturduklarını belirten Zorluoğlu 2. etap ile beraber gölün etrafını tamamen açacaklarını, 2022 yıl sonuna kadar çalışmaların tamamını bitirmeyi hedeflediklerini dile getirdi.

Turistlerin bir diğer uğrak noktası olan Sümela Manastırı hakkında da açıklamalar yapan Zorluoğlu, hem manastırı ziyaret etmek isteyen kişilere ulaşım kolaylığı sağlamak hem de vadiyi tepeden görme imkanı sunmak adına teleferik yaptıklarını söyledi.

Teleferik projesinin iki duraklı olarak inşa ettiklerini belirten Başkan Zorluoğlu “Birinci ayakta vadinin içerisinden başlayan teleferik hattı yüksek olan tepeye ulaşıyor. İkinci durak ise Sümela’ya yakın bir noktaya kadar ulaşım imkanı tanıyor. Birinci ayakta restoranlar, seyir terası, yürüme yolları gibi vatandaşların rahatlıkla 3-4 saat geçirebileceği bir alan olacak. Oradan isteyen vatandaşlarımız Sümela Manastırına yakın bir noktaya kadar devam edebilecek” dedi.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments