“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerKonut HaberleriVakıfbank, AFD İle ‘Yeşil Konut’ Anlaşması Yaptı

Vakıfbank, AFD İle ‘Yeşil Konut’ Anlaşması Yaptı

Vakıfbank, Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) ile ‘Yeşil Konut’ projesi kapsamında 100 milyon avroluk anlaşma sağladı.

Vakıfbank ve Fransız Kalkınma Ajansı (AFD), ilk üç yıl anapara ödemesiz olmak üzere toplam 10 yıl vadeli ‘Yeşil Konut Projesi’ kapsamında 100 milyon Euro’luk ikinci dilimin kullandırılması konusunda anlaşmaya vardı.

Bu anlaşma ile toplam kullandırım tutarı 200 milyon Euro’ya ulaşacak ve yeşil konut üretimine önemli bir ivme kazandırılacak. Anlaşmanın imza töreni VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih ev sahipliğinde, Fransa İstanbul Başkonsolosu Olivier Gauvin ve AFD Balkanlar, Orta Doğu ve Asya Direktörü Cyrille Bellier’in katılımıyla gerçekleşti.

VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, “Hatırlanacağı gibi AFD ile ilk işbirliğimiz 2017 yılında imzaladığımız ‘Kırsal Kalkınma Kredisi’ ile başlamış ve 2020 yılında imzaladığımız ‘Yeşil Konut’ kredisi ile taçlanmıştı. Şimdi ise ülkemiz için çok önemli olan ‘Yeşil Konut Projesi’ kaynağının ikinci dilimi için anlaşma imzalamış bulunmaktayız. Bu vesileyle AFD yetkililerine, Bankamıza ve ülkemize verdikleri destek ve güven nedeniyle bir kez daha teşekkür etmek istiyorum” dedi. Söz konusu kredinin Türk bankacılık sektöründe şu ana kadar gerçekleştirilen en büyük tutarlı ‘Yeşil Konut Kredisi’ olduğuna dikkat çeken Üstünsalih, “Ayrıca 2020 yılında küresel bir salgının hüküm sürdüğü ekonomik koşullarda sağladığımız ilk dilimi, yeşil konut alanında başarılı bir şekilde kullandırdık. İlk dilimin yüzde 10’luk kısmı A enerji sertifikalı konutların, kalan yüzde 90’lık kısım ise B enerji sertifikalı konutların finansmanında kullanıldı” açıklamasında bulundu.

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments