Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerGayrimenkul HaberleriVarnalı Konutları Kentsel Dönüşüm Projesi'nde İlk Kazma Vuruldu

Varnalı Konutları Kentsel Dönüşüm Projesi’nde İlk Kazma Vuruldu

Silivri Belediyesi önderliğinde SİYTAŞ ve Saral İnşaat tarafından hayata geçirilen Varnalı Konutları Kentsel Dönüşüm Projesi için temel atma töreni gerçekleşti.


Silivri Belediyesi önderliğinde yürütülen kentsel dönüşüm projeleri kapsamında Silivre’de hayata geçirilecek Varnalı Konutları Kentsel Dönüşüm Projesi’nin temeli atıldı. Yeni Mahalle’de 5 blok ve 122 daire olarak inşaatına başlanan konutların temel atma törenine Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, siyasi parti temsilcileri, belediye meclis üyeleri, Saral İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Saral, Saral İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Gökhan Saral, Varnalı Konutları sakinleri, STK temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.


Temel atma töreninde konuşma yapan SİYTAŞ Yönetim Kurulu Üyesi Gökhan Bıçak’ın verdiği bilgilere göre, SİYTAŞ yüzde 100 Silivri Belediyesi’ne ait bir şirket. Riskli binaların yenilenmesine katkıda bulunmak ve öncülük etmek amacıyla kurulan şirket, kâr amacı gütmüyor. SİYTAŞ’ın riskli yapı oldukları belirlenen Varnalı Konutları malikleri ile sözleşe imzaladığını belirten Bıçak, Varnalı Konutları’nın yenilenmesi işini şirketin üstlendiğini söyledi. 68 daireli Varnalı Konutları’nda 93 malik bulunuyordu. Maliklerin 65 daire sahibi ile sözleşme imzalandı. 3 malikin veraset intikal ve vasi atanması gibi hukuki süreçleri ise firma tarafından takip ediliyor.


“Kentsel Dönüşüm Projemizin yapımında Varnalı Konutları maliklerinin beklentileri 1. derecede dikkate alınmış yapım maliyetleri artması da göze alınarak önceden oturdukları blok ve katlardan yeni dairelerin verilmesine azami özen gösterilmiştir” diyen Bıçakçı yeni projeyle ilgili şu bilgileri paylaştı: ” Yeni projemiz, 5220,28 metrekare üzerinde 5 blokta toplam 122 adet daire, 631 metrekare alanlı 7 adet ofis ve işyerleri ile 130 adet araçlık otopark alanından oluşmaktadır. Toplam inşaat alanımız 16 .638 metrekaredir. Dairelerimiz 2+1 olarak ve net alanı 80 metrekare, brüt alanı 110 metrekare olarak projelendirilmiştir. Şirketimizin de kuruluş amacı doğrultusunda gerçekleştireceği ilk proje olması nedeniyle bizler de en az Varnalı Konutları sahibi hemşehrilerimiz kadar heyecanla inşaatın en kısa sürede tamamlanması için çalışmaktayız. Kat malikleri ile yaptığımız sözleşme gereği dairelerin teslim tarihi inşaatlara ilişkin yapı ruhsatlarının alınmasından sonra 18 ay olarak belirlenmiştir. Yapı Ruhsatlarını 15 Ekim 2021 tarihinde Belediyemizden almış bulunuyoruz. Bu tarihten itibaren de şirketimizin denetimi ve sorumluluğunda inşaatların yapımına başlanmıştır. Dairelerimizi en geç sözleşmeye uygun olarak 15 Nisan 2023 tarihinde teslim etmeyi planlıyoruz. Yapım sürecinin kazasız belasız tamamlanmasını ve dairelerinizin teslim töreninde de yeniden birlikte olma dileklerimle hepinizi saygı ile selamlıyorum.”


Kentsel Dönüşüm Çalışmaları Aralıksız Devam Ediyor
Törende konuşma yapan Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz ise ilçede devam eden kentsel dönüşüm projeleri ve afet öncesi hazırlıklara yönelik bilgiler verdi. Kentsel dönüşüm çalışmalarına aralıksız bir şekilde devam ettiklerini belirten Yılmaz, belediye öncülüğünde işlem gören 363 binanın 265 tanesinde yıkım işlemi gerçekleştirildiğini söyledi. Bu süreçte kentsel dönüşüme nasıl katkıda bulunabileceklerini düşündükleirni ifade eden Yılmaz, sermayesi yüzde 100 Silivri Belediyesi’ne ait olan SİYTAŞ şirketini kurduklarını ifade etti.


Olası bir afet halinde can ve mal kayıplarının önüne geçmek için toplumsal duyarlılığa ihtiyaç olduğunu söyleyen Başkan Yılmaz, Silivri’deki tabut hükmünde olan hasarlı ve riskli binaların el birliği ile yenilenmesi gerektiğini ifade ederek, “Durum ortadayken Silivri Belediyesine ve Silivri vatandaşlarına bir şey düşüyor. Metrekare, para pul hesabı yapmadan, yalnızca vatandaşımızın hayatını önceleyen bir hesapla, biz Silivri Belediyesi ve SİYTAŞ olarak buradan tek kuruş kar yapmadan, ama vatandaşımızın da yapacağımız kentsel dönüşüme, yenilenecek olan evlere katkı sunarak gelin Silivri’deki tabutlukları, tabut gibi duran evleri bir bir yenileyelim. Bugün ne yaptıysak yarın daha fazlasını yapalım. Hiçbir şey yapmadan oturmak bize göre değil. Müteahhitlere, vatandaşlarımıza, bu konuda da kapım sonuna kadar açık. Bugün temelini attığımız bu proje herkese örnek olur inşallah. Daha güzel bir ve daha mutlu bir Silivri’de esenliklerle yaşarız inşallah diyorum ve bu projede emeği geçen bütün arkadaşlarıma, meclis üyelerimize, konut sakinlerimize, Saral ailesine bir kez daha şükranlarımı sunuyorum. 18 ay gibi kısa bir sürede kazasız belasız bir şekilde tamamlanmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum” dedi.


Başkan Yılmaz, yaptığı açıklamanın sonrasında projenin müteahhit firması Saral İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Saral’ı sahneye davet ederek teşekkür etti. Mustafa Saral burada yaptığı konuşmada, “Biz bu işin reklamında değiliz. Sosyal sorumluluk projesi olarak bakıyoruz. İnsanlar evlerine girdiği zaman yaşayabildiği şeyleri düşünmesi lazım. Akşam ne yiyeceğini, sosyal donatı alanında ne yapacağını düşünecek. Hayat riskini düşünmemesi lazım. Biz Saral İnşaat üç kuşaktır bunun için varız. Saral ailesi olarak bize bu imkânı verdiğiniz için size sonsuz minnettarız. Yakın zamanda da anahtar tesliminde sizleri burada ağırlarız inşallah” dedi.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments