“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerVolkswagen'e Yakın Kaynaklar, Türkiye'ye Yapılacak Yatırım Miktarını Açıkladı

Volkswagen’e Yakın Kaynaklar, Türkiye’ye Yapılacak Yatırım Miktarını Açıkladı

Otomobil sektörünün en önemli isimlerinden Volkswagen’in, Türkiye’de bir tesis kuracağı artık kesinleşmiş durumda. Konuyla ilgili Alman basınının sorularını yanıtlayan Yönetim Kurulu Üyesi Andreas Tostmann, Türk yetkililerle görüşme sürecinin artık sona geldiğini ve en fazla iki hafta içerisinde görüşmelerin tamamlanacağını açıkladı. Volkswagen’e yakın kaynaklar ise, otomobil devinin Türkiye’ye 1 milyar eurodan daha fazla yatırım yapacaklarını söylüyorlar.

Alman otomobil devi Volkswagen, uzun zamandır Doğu Avrupa’da bir fabrika kurmak istediğini söylüyordu. Adaylar arasında ise Bulgaristan ve Türkiye vardı. Alman otomobil devi, geçtiğimiz aylarda yapmış olduğu bir açıklamayla tercihini Türkiye’den yana kullandığını resmen ilan etti.

Geçtiğimiz hafta ise Volkswagen’in, Türkiye’deki tesisini nereye kuracağı açıklandı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından yapılan açıklamalara göre Volkswagen’in Türkiye’deki tesisi Manisa’da kurulacak ve bölge halkına en az 4.000 kişilik istihdam kaynağı oluşturacak. Şimdiyse Volkswagen’in, Türkiye’ye yapacağı yatırımın miktarı belli oldu.

Volkswagen

Konuyla ilgili olarak Alman basınının sorularını yanıtlayan Volkswagen’in üretimden sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Andreas Tostmann, Türk yetkililerle görüşmelerin sona ermek üzere olduğunu, görüşmelerin en fazla iki hafta içerisinde sona ereceğini söyledi. Yapılacak görüşmelerin tamamlanmasıyla birlikte Volkswagen, Türkiye’deki tesisinin kuruluş işlemlerine başlayacak.

Alman otomobil devine yakın kaynaklar tarafından yapılan açıklamalara göre ise Volkswagen’in Türkiye’de tesis kurmak için yapacağı yatırımın miktarı, 1 milyar eurodan daha fazla olacak. Ancak bu astronomik yatırımın tam olarak ne kadar olacağı şu an için ön görülemiyor.

Aynı kaynaklar tarafından yapılan bir diğer açıklama ise Volkswagen’in Türkiye’deki tesisinde nelerin yapılacağıyla ilgiliydi. Buna göre Volkswagen, Türkiye’deki tesislerini tamamladıktan sonra doğu Avrupa için Passat ve Skoda Superb gibi modellerin üretimini sürdürecek. Volkswagen’in Türkiye’de üreteceği otomobil sayısının yıllık 300 bin olması bekleniyor. 

Volkswagen’in Türkiye’de açacağı tesisle ilgili hala pek çok bilinmez yer alıyor ancak şu bir gerçek ki Alman otomobil devi Volkswagen, 1 milyar eurodan daha fazla bir yatırım yapacak ve Türkiye’de otomobil üretmeye başlayacak. Ayrıca Volkswagen’in Türkiye’ye kuracağı tesisin inşaat işlemlerinin 2020 yılının sonunda başlayacak. 2022 yılına gelindiğinde ise Alman otomobil devi, Türkiye’deki tesisini çalıştırmaya başlayacak.

SourceWebtekno
RELATED ARTICLES
- Advertisment -“Yapi
“Samsun
“UNICERA
“isaf-banner

Most Popular

Recent Comments