Yabancı Yatırımcı Ne İstiyor?

Gayrimenkulde Ürdün, Konutta İran İlk Sırada!

Yeni yasal düzenlemeler, KDV istisnası gibi teşvikler, yüksek döviz kuru ve artan maliyetlere rağmen yerinde sayan fiyatların etkisiyle Türkiye’deki gayrimenkullere olan yabancı yatırımcı talebini artırması bekleniyor. Bu talebin altında yatan neden ve beklentilerin iyi anlaşılması gerektiği de tüm sektör temsilcilerinin ortak görüşü olarak karşımıza çıkıyor. Peki, Türkiye’den gayrimenkul almak isteyen yabancı yatırımcıların beklentileri ne? Türkiye’deki gayrimenkul sektörünün önümüzdeki dönemdeki rotasını belirleyecek bu sorunun tek bir cevabı yok elbette…

Uzmanlara göre, Türkiye’den konut alan yabancı yatırımcıların konut tercihleri, profillerine ve geldikleri ülkelere göre değişiyor. Avrupalar Antalya ve Ege sahillerini tercih ediyorlar. Almanlar Antalya, özellikle Alanya’yı tercih ederken, İngilizler Fethiye, Didim, Dalyan gibi bölgeleri tercih ediyorlar. Rusların tercihi ise Antalya… Avrupa ülkeleri ve Rusya vatandaşları, iklim nedeniyle deniz ve güneş için geliyorlar.

Avrupalı Yaşlılar Ucuzluk Peşinde

Avrupa ayrıca yaşlılarına ucuz ve temiz hava arayışında. Avrupa’da emekli maaşı alan bir yaşlı, maaşıyla kendi ülkesinde zor geçinirken Türkiye’nin bir sahil kasabasında rahatlıkla hem de daha sağlıklı olarak yaşamını sürdürüyor. Hem sağlık altyapısı, hem ucuzluğu hem de güvenilir atmosferi, güler yüzlü, misafirperver insanı nedeniyle, Avrupalı yaşlılar Türkiye’den konut alıyorlar. Yaşlı Avrupalılar, kışın Türkiye’de, yaz aylarında ise kendi ülkelerinde yaşıyorlar. Yaz aylarında evlerini turizme açıyorlar. ABD’de vatandaşlarından Türkiye’de konut alanların genelde Afro-Amerikan kökenli olduğu belirtiliyor. Özellikle Arap kökenli ABD vatandaşlarının ezan sesi duyulan bir ülke özlemiyle Türkiye’ye yöneldiği ifade ediliyor.

Araplar İçin Yatırım Değeri Önemli

Geleceğe yönelik hazırlanan tüm raporlarda, Türkiye yatırma uygun, yükselen bir ülke olarak gösteriliyor. Türkiye 2023 ekonomik hedefleri ile dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmeyi hedefliyor. Uzmanlar, özellikle Araplar yatırımcıların Türkiye’nin yatırım değerini çok önemsediğini söylüyor. Araplar ayrıca İstanbul’un kültürel atmosferine, tarihi değerlerine, gelirken, Bursa’nın termal tesislerine, Uludağ’ına, tarihine, denizine geliyorlar. Son dönemde Türkiye’nin farklı kentlerini keşfetmeye başlayan Araplar yatırımcıların bugünlerdeki favorisi Karadeniz’in yaylaları…

Türkiye ekonomik anlamda olduğu kadar siyasal alanda da yükselen bir güç olarak gösteriliyor. Düne kadar Washington ve Londra’ya yakın olmak isteyen zengin Araplar, artık İstanbul’a da yakın olmak istiyor. Bu nedenle İstanbul’daki lüks konutları tercih ediyorlar. Av meraklı zengin Arapların ormanlık alanda villa arayışında olduğu belirtiliyor. Orta halli Arap vatandaşlar ise Türkiye’den konut alıp çocuğunu okutma veya Türkiye’de iş kurma amacıyla hareket ediyor ve bu nedenle kira getirisi olan ticari gayrimenkulleri tercih ediyor. Öteyandan bölgesel sıkıntılar nedeniyle güvenli bir liman arayan Araplar da Türkiye’de yatırıma yöneliyor.

Türk Cumhuriyetleri, Rusya içerisindeki Tataristan, Başkortostan, Dağıstan gibi Özerk Cumhuriyetler, Çin içerisindeki Özerk Uygur Bölgesi Türkleri de Türkiye’den konut alma eğilimindeler. Azerbaycanlılar ve Kazaklar yatırım için İstanbul’u seçerken oturum için Ege sahilleri ve Antalya’yı tercih ediyor.