Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerGayrimenkul HaberleriYanan Bina Yeniden İnşa Edilecek

Yanan Bina Yeniden İnşa Edilecek

Edirne Valisi Ekrem Canalp, 19 Ocak’ta meydana gelen yangında tamamen kullanılamaz hale gelen Edirne Müftülüğü binasının aslına uygun olarak yeniden inşa edileceğini açıkladı.

Vali Canalp, Selimiye Camisi yakınlarında Ercan Biçer Sokak’taki binanın enkazı önünde gazetecilere yapmış olduğu açıklamada, yangının üç gün önce gece yarısı saat 04.00’te çıktığını hatırlattı. Müftülük binasının halk arasında “Böcek Mektebi” olarak bilinen ve 30 yıl önce müftülüğe tahsis edilmiş tarihi yapılardan biri olduğunu dile getiren Canalp, “Selimiye’nin gölgesindeki bu tarihi sivil mimari yapımızda bir yangın çıktı. Saat 04.40’ta bu binanın önüne geldiğim zaman bütün Edirnelilerin hissettiği duyguyu hissettim. Binayla beraber içimizde tarihimizin bir parçası yanıyordu” açıklamasında bulundu.

Edirne’nin tarih kenti olduğuna vurgu yapan Canalp, şunları söyledi: “Böcek Mektebi güçlü olan tarihi dokumuzun, geçmişimizin, tarihsel mirasımızın bir parçası. Bina aynı zamanda okul, sürücü kursu olarak hizmet vermiş ve pek çok Edirnelinin de hatırasının olduğu bir yer. Bizlere düşen bir görev var, bu tarihi yapıyı diriltmek, tekrar yeniden inşa etmek. Koruma kurulumuzla birlikte ortak bir çalışma yapacağız. İnşallah bir yıl belki bir yılı aşkın zamanda tarihi binayı aslına uygun şekilde yeniden inşa edeceğiz.”

RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments