“reocom
Ana SayfaHaberlerFirma HaberleriYapı Denetim Kuruluşları Birliği Derneği'nden Saldırı Açıklaması

Yapı Denetim Kuruluşları Birliği Derneği’nden Saldırı Açıklaması

Yapı Denetim Kuruluşları Birliği Derneği İzmir Şube Başkanı Tayfun Gücenmez, İzmir’in Bornova ilçesinde bir üyenin yaşadığı saldırıyla ilgili, “Denetimciler can güvenliğini sağlıyor ama denetimcilerin can güvenliği bulunmuyor.” dedi.

Yapı Denetim Kuruluşları Birliği Derneği tarafından yayımlanan basın açıklaması şu şekilde:

”Geçtiğimiz hafta dernek üyemiz bir firmamızın Bornova ve diğer üyemiz firmamızın da Bayraklı ilçelerinde bulunan şantiyelerinde denetim sorumlusu 2 mühendisine saldırıda bulunulmuştur.

Bir mühendisin parmağı çatlamış diğeri ise darp izi almıştır. Meslektaşlarımızın bir an önce sağlığına kavuşmasını diliyor ve bu şiddeti kınıyoruz.

Yapı Denetim Kuruluşları Birliği olarak, her bir yapı denetim çalışanının, denetim görevlerini yerine getirirken şantiyelerde aynı riskle karşı karşıya olduğunu belirtmek isteriz. Hakaret, tehdit, küfür -maalesef ki- sıklıkla karşılaştığımız durumlar. Oysa biz, halkın can güvenliği için binaların mühendislik kurallarına göre yapılmasını sağlamak üzere görevli kuruluşlarız. Denetimlerimiz sırasında yaptığımız her uyarı, düzeltilmesini istediğimiz her yanlış imalat, başta 17 Ağustos 1999 ve 6 Şubat 2023 depremleri  olmak üzere, daha önce defalarca yaşadığımız büyük acıları yaşamamak için. Ancak geldiğimiz noktada görüyoruz ki, kendi can güvenliğimiz yok. 

Yapı denetim kuruluşları, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca yetkilendirilmiş ve yine Bakanlık adına denetim yapan firmalardır. Biz görevimizin kutsallığının ve öneminin farkındayız. İstiyoruz ki bu ülkede tekrar deprem kaynaklı büyük acılar yaşanmasın -ki bunu mümkün kılacak olan yapı denetim kuruluşlarıdır. İnsanların evlerinde huzurla, depreme karşı güven içinde yaşamaları için sahadayız. Böylesine önemli bir kamu görevini yerine getirirken karşılaştığımız şiddetin hiçbir izahı, gerekçesi, affı olamaz. Bu yüzden tüm halkımızı yanımızda durmaya, destek olmaya davet ediyoruz.”

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES
- Advertisment -“Yapi
“UNICERA

Most Popular

Recent Comments