“yr-kurban-bayramı-banner”
Ana SayfaHaberlerYapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması ile Konut Sektöründe Yeni Dönem Başladı!

Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması ile Konut Sektöründe Yeni Dönem Başladı!

‘Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması ve Kayıtlarının Tutulması Hakkındaki Yönetmelik’ ile beraber konut inşaatında yeni dönem resmen başlamış oldu. Yapı müteahhitliğinde yeni dönemin detayları haberimizde!

İstanbul Ticaret Odası tarafından ‘Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması ve Kayıtlarının Tutulması Hakkındaki Yönetmelik’ hakkında özel bir tanıtım organizasyonu düzenlendi. 

Düzenlenen organizasyon kapsamında yeni yönetmeliğin içeriği hakkında detaylı bir toplantı düzenlenirken yönetmelik ile yapılacak olan önemli değişiklikler de tartışıldı. İTO Gazetesi tarafından yayımlanan haberde toplantının detaylarına yer verildi.  

Konut İnşaatları Artık Yarım Kalmayacak! 

İTO Konut İnşaatı Meslek Komitesi önderliğinde düzenlenen toplantının açılış konuşmasını İTO Yönetim Kurulu Üyesi Bahadır Yaşık gerçekleştirdi. 

Yaşık konuşmasında “Bu yönetmelik sektör açısından çok önemli. Plan, çevre, sağlık ve fen kriterlerine uygun çalışan müteahhitleri sınıflandırırken, yeterlilikleri sağlayanları kayıt altına alacak. Yetki belgesi ve yeterliliği olmayanlar oldukça zorlanacak. Birçoğumuz cebimizde üç beş kuruş olsa, şu arsamıza konut yapalım diyoruz fakat bazen de onu zamanında tamamlayamıyoruz. Dolayısıyla işini doğru yapanla yapmayan karışıyor. İşte bu noktada yönetmeliğin olumlu etkisi olacağını düşünüyorum” diyerek inşaatların yarım kalmayacağını söyledi. 

Müteahhitlik Yetki Belgesi Ölçüleri

Kamu Müteahhitleri de Numara Alacak! 

Konu hakkında açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdür Yardımcısı Atilla Erenler sorunun 1989 yılından bu yana yaşandığını belirterek “Yönetmelikte temel amaç, yapı müteahhitlerini ekonomik, mali ve teknik yeterliliklerine göre sınıflandırmak. Bu yönetmelik özel sektör yapı işlerini kapsıyor, kamu işleri bunun dışında. Fakat kamu ihalelerine girenler de müteahhitlik kaydını yaptırmak zorunda. Yani kamu ihalelerinde sınıf ihtiyacı yok, numara ihtiyacı var” dedi. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments