Yarım Kalan Projeler Tamamlanacak!

Yarım Kalan Projeler Tamamlanacak!

Libya’da Başbakan Abdulhamid Dibeybe liderliğindeki yeni hükümetin göreve gelmesiyle Dışişleri Bakanlığı Dış Basın İdaresi Genel Müdürü olarak atanan Muhammed Tavil, Ankara’da diplomat olarak yaşadığı yıllarda Türkiye ile kurduğu bağları, yeni hükümetin hedeflerini ve Türkiye-Libya arasındaki ilişkiler hakkında açıklamalarda bulundu.

Libya’nın Ankara Büyükelçiliğinde 2015’ten bu yılın başına kadar ikinci katip ve ticari ateşelik görevlerinde bulunan Tavil, “Kardeş Ülke Türkiye Cumhuriyeti’ndeki” görevinin mesleki yaşamında önemli bir dönemeç ve tecrübe olduğunu belirtti. Tavil, “Kardeş diyorum çünkü biz ve Türk halkı arasında kültürel ve tarihi bağlar bulunuyor” dedi.

Geçen ay göreve gelen, Başbakan Abdulhamid Dibeybe önderliğindeki Libya Ulusal Mutabakat Hükümetinin genel hedefinin istikrar ve kalkınmanın hız kazanması olduğunu belirten Tavil, ülkede yarım kalan tüm altyapı projelerinin tamamlanması için çalışılacaklarını belirtti.

Tavil, bu projelerde Türk firmalarının rolüne dikkati çekerek, “Türkiye’nin bu projelerde büyük payı var. Şu an Libya’da sahada faaliyet gösteren 3-4 büyük Türk firması var. Bu şirketler elektrik ve inşaat alanında önde geliyor. Türkiye’de görev aldığım sırada bir inşaat şirketi için çalışan yaklaşık 300 kişiye vize verdik. Yeni hükümetin göreve gelmesiyle, yarım kalan bu projelerin tamamlanması için girişimler yoğunlaştı” dedi.