Yassıada Otelini Kimin İşleteceği Belli Oldu!

Yassıada Otelini Kimin İşleteceği Belli Oldu!

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyaret ettiği Yassıada’da inşası süren oteli kimin işleteceği belli oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz Pazar ziyaret ettiği Yassıada’da inşası süren oteli kimin işleteceği belli oldu. Hürriyet Yazarı Vahap Munyar, bugünkü yazısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yassıada’da pazar günü projenin son durumunu inceledikten sonra yeni takvimi paylaştığını aktardı. Yassıada’da inşaatın bu yıl sonuna doğru biteceği bilgisini veren Erdoğan, Munyar’ın 125 odalı, 30 betonarme bungalovlu oteli kimin işleteceği sorusuna şu cevabı verdi: ” Elbette TOBB işletecek. Zaten projenin sahibi, yani yatırımcı TOBB. Dolayısıyla onların işletmesi daha doğru olur. Ayrıca, biz böyle tesisleri devletin işletmesinden yana değiliz.Ancak, bazı toplantılar için bize tahsis edeceklerini düşünüyoruz.”

Özel Seferler de Planlanabilir

Erdoğan, Munyar’ın Yassıada’nın vatandaşların ziyaretine açık olup olmayacağı ile ilgili sorusuna da şu yanıtı verdi: ” Burası Ataköy’e 16 kilometre, Kadıköy’e 13 kilometre mesafede. Adalarla arasındaki mesafeyi söylemiyorum bile. Yani, düzenlenecek seferler ile rahat ulaşım sağlanır. Belki TOBB, burayı işletmeye başladığında özel seferler de planlar.

TOBB’un Şirketi 29 Yıllığına Devralmıştı

TOBB’un başta Kapıkule olmak üzere kara gümrük kapılarını “yap-işlet-devret” modeliyle yenilemeye başladığı dönemde kurulan şirketi GTİ, Yassıada ve Sivriada’yı Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan 5 yıl önce 29 yıllığına devraldı. GTI’nin otelin yanısıra 600 kişilik konferans salonu, avlu dahil 1200 kişinin ibadet edebileceği cami, müze, sergileme alanları, kafeterya ve restoranlardan oluşan projeye yatırımı 500 milyon lirayı aştı. Gümrük ve Turizm İşletmeleri A.Ş., adadaki otel ve turistik tesisler için Olcay Orhan’ı yönetici olarak belirledi. GTİ’nin 29 yıllık işletme süresi, proje tamamlandığında devreye girecek.