“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerGayrimenkul HaberleriYatırımlarda En Büyük Rol Mimarlara Düşüyor

Yatırımlarda En Büyük Rol Mimarlara Düşüyor

MSE Architecture Kurucu Ortağı Hüray Erk, “Mimarlar en doğru ve en ekonomik projeyi üretmekle yükümlüdür” dedi.

Mimar Hüray Erk ve Mimar Kağan Erk lideriğindeki MSE Architecture (Metex Studio Erk), 2016 yılında kurulan çeşitli ödüllere sahip mimari, iç mimari ve tasarım ofisi. Tasarım ve projelendirme hizmetlerini bir arada sunan bütüncül ve kullanıcı odaklı bir tasarım anlayışına sahip. Tasarımlarını zamansız kılmaya özen gösteriyor ve her proje için farklı yaklaşımlarla ve çağdaş malzemelerle nitelikli, işlevsel ve estetik değeri yüksek mekanlar ve yapılar yaratmak ilkelerinin başında yer alıyor.

Ulusal ve uluslararası alanda, çeşitli ölçek ve fonksiyonlarda projeler üretiyor; ancak ofisin portföyünde daha çok otel ve nitelikli konut projeleri bulunuyor. Taksim Gezi Boshrous, Naz City Hotel, Radisson Blue Asia, Hilton Garden Inn Airport, Radisson Collection Bodrum, Barut Lara Bayou Villaları, Divan Talya, MSE’nin yer aldığı otel projelerinden bazıları.

Otel Mimarisinde Tecrübe Farkı

Gastronomi Turkey’e konuşan MSE Kurucu Ortaklarından Hüray Erk, “Otel mimari ve iç mimari projelerinde yaklaşık 30 yıllık bir geçmişe sahip bir firmadan geliyoruz. Bu tecrübemizi bir ortaklık yapısı ile resmiyete dönüştürüp MSE’yi kurduk. Şu anda da birçok projemizde mimari ve iç mimari hizmetleri bir bütün olarak vermekteyiz. Mimari projelerimizi hazırlarken iç mimarideki tecrübelerimizi projelerde işveren lehine maksimum düzeyde yansıtıyoruz” dedi.

Mimarın Kilit Rolü

Hüray Erk, bir otel yatırımının doğru şekillenebilmesi ve fayda sağlamasındaki en büyük rolün mimara düştüğünü savunuyor. Erk, “Mimar, doğru analizlerle, doğru çözümlerle ve bazen de tecrübeleri doğrultusunda doğru yönlendirmeler ile en doğru, en ekonomik projeyi üretmekle yükümlüdür” ifadelerini kullandı. Otel yatırımlarında mimarların sürece mümkünse en başında dahil olması gerektiğini vurgulayan Erk, şöyle devam etti: 

“Yatırımın en başında arsa seçiminden marka seçimine kadar mimarın sürece dahil olması, tecrübelerinden faydalanılması yatırımcının lehine olur. Özellikle zincir otellerin brieflerine uygun kararlar alınması ve bir yol haritasının belirlenmesinde mimarın katkısı büyüktür!”

Mimar Erk, otel konseptlerine göre mimaride dikkat edilmesi gerekenlere ilişkin de şu yorumu yaptı: 

“Otel mimarisi bulunduğu coğrafi bölgenin özelliklerine ve hangi amaca yönelik yapıldığına bağlı olarak şekillenmeye başlar. Bir şehir otelinin cephesi ile kış-kayak oteli veya resort otelin cephesi, yönlenmesi, en basitinden çatısı bile farklı şekillenmeli.”

Otel ve restoran projelerinin tamamında, yeme-içme konusunda uzman danışmanlar ile çalıştıklarını söyleyen Hüray Erk, endüstriyel mutfak firmalarının da projeleri için önemli olduğunu dile getiriyor. Erk, “Mutfak, hem sahip olduğu teçhizatın doğru bir planlama ile yerleştirilmesi hem de hazırlama ve servis operasyonlarını eksiksiz karşılayabilmesi açısından fonksiyonel anlamda kusursuz işlemesi gereken bir mahal” diye konuştu.

MSE Kurucu Ortaklarından Hüray Erk, otel mimarisinde değişen yaklaşımlar ve yeni trendlerle ilgili de şunları anlattı: 

“Pandemi döneminde uzun süre konaklayan ve ev konforu arayan müşteri sayısının artması özellikle kıyı otellerinde de villa alternatiflerinin üretilmesine neden oldu. Dubai ve Montenegro’da gördüğümüz bu örnekler eş zamanlı olarak ülkemizde de çoğalmaya başladı. Bunun dışında zincir şehir otellerindeki kapalı dolap ihtiyacının açık dolap sistemlerine evrildiğini dünya genelinde olduğu gibi yeni projelerimizde de görüyoruz. Bu örnekler yatırımcılarımızın her zaman kendilerini bu anlamda yenilediğini ve trendleri takip ettiklerini gösteriyor.” 

Günümüzde teknolojinin bizi getirdiği noktanın insanın doğa ile olan iletişimini, etkileşimini sorgulamaya başlamasına neden olduğunu da anımsatan Erk, doğal ortamlarla daha fazla yaşama isteği, doğal ışığa olan ihtiyaç ve doğal malzemelerin, doğal formların daha çok tercih edilmesi bu sorgulamaların sonucunu olduğunu söylüyor. Erk, sözlerine şu ifadeleri ekledi:

“Tasarımcılar olarak bizler de müşterilerimizin bu taleplerini göz ardı edemeyiz. Bu tasarım yaklaşımı geçici bir trend olarak kalmayacak insanın doğa ve doğal olan ilişkisi var olduğu sürece de üzerine inovatif çözümler eklenerek de artacak.”

Hedef Her Zaman Daha İyisi

MSE’nin halihazırda İstanbul, Bodrum ve Antalya’da devam eden mimari ve iç mimari otel projeleri söz konusu. Bunların bazıları tasarım ve projelendirme aşamasında iken bazıları ise uygulama aşamasında ve şantiye halinde. Erk, son olarak şunları ifade etti: 

“Ofis olarak gelecekte de, şu an yaptığımız şeyi, en sevdiğimiz tasarlama işini, daha iyi şartlar ve daha iyi işbirlikleri ile yapmaya devam etmek, daha iyi tasarımlar üretmek ve mimarlığa daha çok katkı sağlamak istiyoruz.”

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES
- Advertisment -“Yapi
“Samsun
“UNICERA
“isaf-banner

Most Popular

Recent Comments