“yr-kurban-bayramı-banner”
Ana SayfaHaberlerYeni İmar Kanunu Teklifi Mecliste! Neler Değişecek? Kanun Teklifinin Tüm Maddeleri!

Yeni İmar Kanunu Teklifi Mecliste! Neler Değişecek? Kanun Teklifinin Tüm Maddeleri!

TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonunda, Coğrafi Bilgi Sistemleri İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi üzerinde görüşmeler bugün Meclis’te başlıyor. Peki, yeni imar kanunu neleri değiştirecek? İşte Kanun Teklifinin tüm maddeleri!

AK Parti tarafından hazırlanarak meclise sunulan Coğrafi Bilgi Sistemleri İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi  bu akşam TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu tarafından görüşülmeye başlanacak. 

Komisyon Tarafından Görüşülecek Yeni İmar Kanunu Neleri Değiştirecek?

Konu hakkında A Haber televizyonunun canlı yayınına katılarak açıklamalarda bulunan İmar Komisyonu Başkanı Tahir Akyürek “10 kanunda değişiklik öngörülürken bu çalışmayla imar, iskan, kıyı, gecekondu kanunu gibi bir çok kanun değişikliği gündemde. İlk defa yatay yapılaşmaya yönelik olarak kanuni bir düzenleme ve teşvik gündeme geliyor” dedi. 

Rant Vergisi Geliyor! 

Uzun süredir gündemde olan rant vergisi hakkında da değerlendirmede bulunan Akyürek değeri artan alanların kamu gelir kalemi başlığı ile bakanlık ve belediye bütçesine aktarılacağını söyledi. Akyürek  “Bütün planlamış veya planlanmamış alanlarda yapılaşma tamamlanmadıysa yükseklikle ilgili meclislerimiz bir karar alacak. Metrekare hakkına müdahale edilmeden kazanılmış haklara dikkat edilerek bu sağlanacak” değerlendirmesinde bulundu. 

Tamamlanmış Binalarda Tıraşlama Yapılacak mı?

Yeni kanun teklifinin en çok merak edilen konuları arasında yer alan tamamlanmış yapılar hakkında da bilgi veren Akyürek tamamlanmış yapılara müdahale olmayacağını ancak yapımı süren yapılar için müdahale olacağını belirterek “Ancak imara ve ruhsata aykırı bir yapı yapılmışsa, tapusuna ilgili idare tarafından uyarı ve şerh düşürülecek. Böylece satış ve kiralama gibi işlemlerden sonra vatandaşın mağdur olmasının önüne geçilmiş olacak” dedi. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments