Ana SayfaHaberlerYeni Konut Fiyatlarının Yüzde 50 Oranında Artması Bekleniyor

Yeni Konut Fiyatlarının Yüzde 50 Oranında Artması Bekleniyor

Emlakjet CEO’su Tolga İdikat, konut fiyatlarının gelecek dönem yüzde 45 oranında artacağını belirterek ev almak için doğru zaman olduğunu söyledi.


Gayrimenkul fiyatlarındaki artış durdurulamıyor. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Emlakjet CEO’su Tolga İdikat, emlak fiyatlarının Kasım ayında yüzde 10 oranında arttığını belirterek ev almak için doğru zaman olduğunu, konut fiyatlarının gelecek dönem yüzde 45 oranında artacağını söyledi. Son 5 yılın en yüksek artış rakamının kasım ayında yüzde 10 olarak gerçekleştiğini vurgulayan İdikat, döviz kurunda yaşanan artışın gayrimenkul piyasasında hemen karşılık bulduğuna dikkat çekti. Normal şartlar altında gayrimenkulde kasım ve aralık aylarının yavaş bir sezon olduğunu belirten İdikat, genellikle ocak ayından itibaren talebin arttığını ifade etti. İdikat sözlerine şöyle devam etti: “Biz şu anda konut aramalarında da yüzde 10’a varan bir artış görüyoruz. Fiyatlar artıyor ve artacağıyla ilgili de piyasada ciddi bir beklenti var. Dolayısıyla alıcıda da ‘bu evi aldım aldım, alamayacağım fiyatlar artacak’ gibi bir düşünce söz konusu. Fiyat artışı olmasına rağmen talep artmaya devam ediyor” dedi.
Emlakjet verilerini paylaşan İdikat, en çok fiyat artışının gözlemlendiği ilin İstanbul olduğunu belirterek, “Tüm Türkiye’de gördüğümüz yüzde 10’luk artışa karşılık İstanbul’daki bu fiyat artışı yüzde 12 oranında. Hemen arkasından İzmir geliyor. İzmir’de 1 ayda yüzde 11’lik bir artış görüyoruz. Ankara ve Antalya ise yüzde 7 artışlarla İstanbul ve İzmir’i takip ediyor” diye konuştu.


Küçükçekmece’ye İlgi Arttı
Yeni yapılan, depreme dayanıklı konutlar ve site yaşamı arttığı için bazı bölgelere ilginin artttığını söyleyen İdikat, özellikle Küçükcekmece’de son 1 ay içerisinde yüzde 15 oranında bir fiyat artışı gözlemlediklerini belirtti. Küçükcekmece’yi yüzde 13 oranındaki fiyat artışıyla Büyükçekmece’nin takip ettiğini kaydeden İdikat, . Üsküdar’da da yüzde 12 oranında bir fiyat artışı gözlemlediklerini dile getirdi.


İdikat, şunları kaydetti: “Ev sahipleri fiyatların oturmasını beklediği için veya ocak ayında daha da artacağını ön gördüğü için ilanları biraz çektiler. Şu anda portallara baktığımızda satılık konutların yüzde 12 oranında azaldığını görüyoruz. 1 hafta içerisinde ilanlar azaldı. Biz tapu işlemi esnasında bile mal sahibinin satıştan vazgeçtiğini duyuyoruz.”


“Önümüzdeki Dönemde Ev Fiyatlarının Düşeceğine Dair hiçbir Veri Yok”
Hem oturum hem de yatırım için gayrimenkulün doğru bir ürün olduğunun altını çizen İdikat, inşaat maliyetlerinin yüzde 40 oranında arttğını, buna rağmen talebin düşmediğini söyledi. Özellikle yabancı talebin çok fazla olduğuna dikkat çeken İdikat, kur artınca gurbetçilerin ülkemizde yatırım yapmaya başladığını kaydetti. Dövizdeki artışla maliyetin arttığını söyleyen İdikat, düşük arz ve fazla talep olunca ev fiyatlarının arttığını, önümüzdeki dönemde ev fiyatlarının düşeceğine dair hiçbir veri olmadığını dile getirdi.


İdikat konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Kur enflasyona baskı yapacaktır ben önümüzdeki dönemde yüzde 25’lerin olacağını düşünüyorum. Aynı trend devam ederse de konutlarda da en az yüzde 40-45 oranında bir fiyat artışı ön görüyorum. Bu artışlar daha çok sitelerde, daha genç binalarda daha da fazla olacaktır. Özellikle pandemiden sonra 3+1, daha yüksek metrekareli, bahçeli, teraslı balkonlu evlere yönelim arttı. Yeni yapılan projelerde de balkonsuz ev göremezsiniz. Talep buralarda olduğu için fiyat artışları daha da sert. Bu yüzden insanlar biraz daha çeperlere gitmek zorunda kalıyorlar yani merkezi ilçelerdense Küçükçekmece, Beylikdüzü, Kartal, Pendik ve Tuzla’ya doğru gitmeye başlıyor. Gebze bile İstanbul’un bir ilçesi gibi düşünülüyor. Ekonomik şartlarınıza göre maalesef biraz daha küçük daireler alınabiliyor. Daha önce 2+1’de yaşarken şimdi balkonlu olsun ama 1+1 olsun diye bir geçişkenlik de var.”

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments