Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerUlaştırma HaberleriYeni Metro Hattı İçin Adımlar Atılıyor

Yeni Metro Hattı İçin Adımlar Atılıyor

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Beylikdüzü’nde bazı ziyaret ve incelemelerde bulundu. İncelemeler sırasında açıklama yapan İmamoğlu, İncirli-Beylikdüzü metrosu için müjdeyi verdi. Yaklaşık 18 yıldır metro sözü verilen bir yer olduğunu belirten İmamoğlu metro hattı için çalışmalara başlanacağını belirtti.

2015’te yapılan protokollerle yapımı planlanan Yenikapı-İncirli Metro hattı ve İncirli-Sefaköy Metro hattı yapım işleri Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na devredildi. Sefaköy-Beylikdüzü arasındaki metro hattının yapım işi ise İBB’ye devredildi. Fakat bugüne dek metro hatlarının yapımı başlamamıştı.

İBB’nin yapmış olduğu değerlendirmede, projelendirme çalışmaları devam eden Beylikdüzü-Sefaköy hattının uzatılarak Beylikdüzü-Sefaköy- İncirli şeklinde yapılmasının İstanbul ulaşımı ve kamu kaynaklarının verimli kullanılması açısından daha olumlu sonuçlar vereceği kanaatine vardı.

Bunun üzerine İBB Raylı Sistemler Daire Başkanlığı, 13 Ağustos 2020’de Ulaştırma Bakanlığı’na başvuruda bulundu ve hattın uzatılması ve yapımının İBB’ye devredilmesi için protokol yapılmasını istedi. Talep yazısında, hattın uzatılması ile İncirli’de 3 raylı sistem hattı ile entegrasyon sağlanabileceği ve bakanlığın üstlendiği İncirli-Yenikapı metro hattı yapılana dek Avrupa yakasının ulaşımının önemli ölçüde rahatlayacağı ifade edildi.

Beylikdüzü-Sefaköy-İncirli Metro hattının; yolculuk değerleri, fizibilite etüdü, işletmesel senaryolar doğrultusunda kesintisiz ve yolcu aktarması olmadan tek bir hat olarak işletilmenin uygun olacağına dikkat çekildi. Bakanlığın da uygun görmesi halinde bu konuda 2015 tarihli protokole ek olarak yeni bir protokol yapılması talebinde bulunuldu.

İBB’den edinilen bilgiye göre talebin uygun görülmesi halinde İncirli-Sefaköy-Beylikdüzü hattı ve bu hattan Esenyurt’a bir bağlantı hattının yapımına 2021’de başlanması hedefleniyor.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments