Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerUlaştırma HaberleriYeni Tokat Havalimanı İnşaatında Sona Gelindi

Yeni Tokat Havalimanı İnşaatında Sona Gelindi

2018 yılında yapımına başlanan Yeni Tokat Havalimanı inşaatında sona yaklaşıldı.


Tokat’ta havalimanı inşatında sona gelindi. Tokat- Turhal karayolu Pazar kavşağında 1995 yılında yapılan havalimanı, 2001 yılında bazı sorunlar nedeniyle uçuşlara kapatılmıştı. Havalimanı 2006 yılında tekrar hizmete alınmış ancak 2008 yılında uçuşa yeniden kapatılmıştı. 2010 yılında yeniden uçuşlara açılan havalimanı 2017’e dek kesintisiz hizmet verdi. 2018 yılında ise yeni havalimanının yapımına başlandı.


Pist ve altyapı sorunları nedeniyle orta ve büyük gövdeli uçakların iniş yapamadığı havalimanının yakınlarındaki Küçükbağlar köyündeki caminin minaresi de uçuş güvenliği açısından risk oluşturduğu gerekçesiyle 2008 yılında kısaltılmıştı. Kentte 2018 yılında eski havalimanının yanında başlanan yeni havalimanı inşaatı ise büyük ölçüde tamamlandı. İnşaatı tamamlanıp hizmete alındığında büyük gövdeli uçaklar ve kargo uçakları da yeni havalimanına iniş yapabilecek.


Yeni havalimanı altyapı projesi kapsamında pist, apron, taksi yolu, çevre güvenlik duvarı, çevre güvenlik yolu, hava seyrüsefer yardımcı istasyonu imalatları tamamlandı. Çalışmalar çerçevesinde üst yapı ikmal projesi kapsamında ise iç ve dış hatlar, yolcu salonları ve VİP salonun bulunduğu terminal binası, ARTT istasyonu, ısı merkezi, güç merkezi, garaj binası ile nizamiye binalarında da imalat çalışmaları sürüyor. Yeni havalimanında kule inşaatı da tamamlanmak üzere.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments