“reocom
Ana SayfaHaberlerKonut HaberleriYerinde Dönüşüm Projesine 255 Bin Başvuru Yapıldı

Yerinde Dönüşüm Projesine 255 Bin Başvuru Yapıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 6 Şubat 2023 tarihli depremlerin ardından Yerinde Dönüşüm projesine yapılan başvuruların 255 bine ulaştığını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Gaziantep’te Deprem Konutları Kura ve Anahtar Teslim Töreni’ne video konferans yöntemiyle katıldı.

Deprem hemen ardından İslahiye bölgesinin ziyaret noktası olduğunu belirten Erdoğan, “Afet bölgesini hep gündemimizde tuttuk.” dedi.

Deprem bölgesinin imarı ve ihyası için çalışmalarını aralıksız sürdürdüklerini aktaran Erdoğan, acil yıkılacak 6 bin 114 binanın tamamını kaldırdıklarını 11 bin 554’ünün enkaz kaldırma işlemlerinin bittiğini ifade etti. Erdoğan, “Gaziantep’e toplamda 4,8 milyar liralık kaynak aktardık. Çadır sayısı 54 bin 554’tür, 20 yerde kurulan 8660 konteynerde 26 bin kişi kalıyor.” dedi.

Konut kuralarını gündemine alan Erdoğan, şunları söyledi:

“Gaziantep’te 17 bin 425 konut, 839 ahır olmak 19 bin 927 hak sahibi bulunuyor. Bugün 10 bin 698 konutumuzun kurasını çekiyoruz. Yeni evlerinin hayırlı, huzurlu olmasını diliyorum. 14 bin konutumuzun yapımı da hızla sürüyor. En son vatandaşımız da evine kavuşana kadar bize dinlenmek yok. Türkiye asrın birlikteliğini sergileyerek asrın felaketini sarıyor. 

Hasarın ve faturanın büyüklüğü karşısında asla yılgınlığa kapılmadık. Yatırımlarımızın aksamasına müsaade etmedik. Eksiklerimiz olmuştur, gecikmeler yaşanmış olabilir. Deprem bölgesinde ne kadar samimi çalıştığımıza 85 milyon şahittir. Farklı proje ve çalışmalarla bu çalışmaları hızlandırmanın gayretindeyiz. Yerinde dönüşüm için başvurular 255 bini aştı, Gaziantep’te bu sayı 1068’dir.

Depremden etkilenen şehirlerimizin meydanlarını, ana caddelerini de biz yapıyoruz. Altyapı projeleri için İlbank aracılığıyla deprem bölgesindeki içme suyu, atık su, kanalizasyon, arıtma tesisi gibi altyapı projeleri için yerel yönetimlere 56 milyar liralık hibe desteği sağlıyoruz. Yazın altyapı çalışmalarına başlayacağız. Büyük bir gayret ve özveri ile çalışarak deprem bölgemizi en kısa sürede ayağa kaldıracağız. Türkiye kerim vasfıyla çok güçlü bir devlettir.”

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES
- Advertisment -“Yapi
“ADANA

Most Popular

Recent Comments