Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberler"Yeşil Binaların Önemi Arttı"

“Yeşil Binaların Önemi Arttı”

Altensis Kurucu Ortağı Dr. Emre Ilıcalı yaptığı açıklamada küresel ısınmaya dikkat çekerek yeşil binaların öneminin arttığını söyledi.


Kürsel ısınma son yıllarda tüm dünyanın ortak gündemi. İklim değişikliği, doğal kaynakların yok olmaya başlaması ve çevre kirliliği gibi insan yaşamını etkileyen değişimler çağımızda sürdürülebilirliğin hayati öneminin ortaya çıkmasına neden oldu.
Altensis Kurucu Ortağı Dr. Emre Ilıcalı yaptığı açıklamada, yapılaşma sürecinde doğal kaynak tüketimine dikkat edilmemesi, ortaya çıkan atıkların iyi yönetilememesi halinde doğaya ciddi zararlar verdiğini söyledi.


Dünyadaki binaların küresel enerjinin yüzde 40’ını kullandığını belirten Ilıcalı, bu tüketimin sonucunda özellikle fosil yakıtların kullanılması sebebiyle ortaya çıkan karbon ayak izinin ulaşım araçlarının tamamında ortaya çıkan miktardan daha fazla olduğunu ifade etti. Yapı sektörünün durmasının mümkün olmadığını aktaran Ilıcalı, sektörün çevre ve insan üzerindeki olumsuz etkileri en aza indirmeyi hedefleyen yeşil bina çözümlerine yönelmek zorunda olduğuna dikkat çekti. Ilıcalı, “Amerikan Yeşil Bina Konseyi (United States Green Building Council. USGBC) tarafından yapılan bir araştırma, yeşil bir binanın, standart bir binaya oranla ortalama olarak yüzde 32 daha az elektrik kullanarak yılda ortalama 350 metrik ton karbon emisyonunun önüne geçtiğini açıklamıştır” şeklinde konuştu.


Sürdürülebilirlik konusunda önemli bir konuya değinen Ilıcalı, Türkiye’deki bina stokunun yaklaşık yüzde 77’sinde yalıtım uygulanmadığını dile getirdi. Ilıcalı sözlerine şöyle devam etti: “Ülkemizdeki mevcut yapılarla karşılaştırdığımızda; İsveç’teki ortalama her bina İstanbul’daki ortalama bir binadan yaklaşık 2.8, Ankara’daki bir binadan 3.6 kat, Erzurum’daki her binadan 6 kat az yakıt kullanımıyla aynı düzeyde ısınabilmektedir. 50 milyar dolar civarında bir enerji ithalatımız var. Bunun 22.5 milyar doları doğrudan doğruya binaların ısıtılması ve soğutulmasına gidiyor. Bu veriler, Türkiye’de enerji tasarrufu sağlama potansiyelinin ne kadar yüksek olduğunu ortaya koymaktadır. Özetle bina inşaat yatırımlarını ne ölçüde enerji tasarruflu bir hale getirebilirsek, sürdürülebilirliğe ilişkin hatırı sayılır bir katma değer sağlamış olacağız.”

RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments