“Yapigundem
Ana SayfaGenelYeşil Patent Sürdürülebilirlik Faaliyetlerini Destekliyor

Yeşil Patent Sürdürülebilirlik Faaliyetlerini Destekliyor


Yeşil patentler, sürdürülebilirlik alanında yapılan çalışmaları teşvik ederek çevre dostu teknolojilerin geliştirilmesine destek oluyor. Çevresel sürdürülebilirliğin öncelik haline gelmesi gerektiğini söyleyen Destek Patent CEO’su Faruk Yamankaradeniz, yeşil patentlerin sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmada kritik bir araç olduğunun altını çizdi.

Günümüzde sürdürülebilirlik faaliyetlerinin önemi günden güne artarken; iklim değişikliği, doğal kaynakların tehlike altında olması ve çevresel kirlilik gibi küresel sorunlar sürdürülebilirlik odaklı çözümleri kaçınılmaz hale getiriyor. Yenilikçi teknolojiler ve çevre dostu uygulamalar hem çevrenin korunması hem de ekonomik sürdürülebilirlik açısından kritik bir rol oynuyor. Bu bağlamda yeşil patentlerin önemi de günden güne artıyor.

Çevre dostu teknolojilerin geliştirilmesini teşvik eden ve bu teknolojilerin korunmasını sağlayan yeşil patentler; yenilenebilir enerji kaynakları, enerji verimliliği, atık azaltma ve geri dönüşüm, elektrikli ya da hibrit araçlar ve güneş panelleri gibi alanlarda yapılan icatların tescil edilmesini sağlıyor. Ayrıca bu patentler icadın çevre kirliliğini azaltmaya, doğal kaynakları korumaya ve iklim değişikliğini hafifletmeye yardımcı olmasını şart koşuyor. Böylece çevresel etkilerin azaltılmasına katkı sağlanıyor.

“Çevresel Sürdürülebilirlik Önceliklendirilmeli”

Fikri ve sınai haklar alanında Türkiye’nin öncü şirketlerinden biri olarak hizmet veren Destek Patent’in CEO’su Faruk Yamankaradeniz, “Sürdürülebilirlik, geleceğimizi koruma altına alabilmemiz için vazgeçilmez bir unsur. Bu korumayı sağlamada yeşil patentlerin de rolü büyük. Yeşil patentler, sürdürülebilirlik alanında yapılan çalışmaları koruma altına alırken, aynı zamanda bu alanda yapılacak çalışmaları da teşvik ediyor. Elektrikli araçlar, güneş panelleri, geri dönüşüm teknolojileri gibi çevre dostu icatlar, yeşil patentlerle koruma altına alınıyor ve buluşçulara özel haklar tanınıyor. Yeşil patentin amacı, tüm dünyada sürdürülebilirlik konusundaki teşviği artırmak.” dedi.

Sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmada kolektif bilincin katkısına dikkat çeken Yamankaradeniz, “Yeşil bir gelecek için çevresel sürdürülebilirliğin önceliklendirilmesini ve daha yeşil, düşük karbonlu bir geleceğe geçişte ihtiyaç duyulan; teknoloji, ürün ve hizmetlerin geliştirilmesinin desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Destek Patent olarak biz de yeşil patent hizmetlerimizle yalnızca inovasyon anlamında değil, aynı zamanda sürdürülebilir bir geleceğe katkıda bulunmayı amaçlayan geniş kapsamlı bir hareketin de parçası olmayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments