“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerEkonomi HaberleriYİD Modeli İle Yapılan Otoyol, Tünel ve Köprü Projeleri Hakkında Kamulaştırma Çağrısı!

YİD Modeli İle Yapılan Otoyol, Tünel ve Köprü Projeleri Hakkında Kamulaştırma Çağrısı!

Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Kuzey Çevre Otoyolu, Osmangazi Köprüsü ve Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu ile Avrasya Tüneli için gerçekleştirilen garanti geçiş ücretleri tartışma konusu yaratırken CHP söz konusu mega projeler için kamulaştırma çağrısında bulundu.

Özellikle de son dönemde sık sık gündeme gelen Garanti Geçiş Ödemeleri hakkında CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan çok konuşulacak açıklamalara imza attı. 

Devletin Yap İşlet Devret modeli ile gerçekleştirdiği mega projelere ödenen garanti geçiş ücretlerini eleştiren Tarhan bu projelerin acilen kamulaştırılması gerektiğini açıkladı. 

Tarhan: Geçiş garantisi olarak ödenen paralar ile bu projeleri biz yapardık! 

Sözcü Gazetesi yazarlarından Deniz Ayhan’a konu hakkında açıklama yapan Tarhan “Yap-işlet-devret kamu yararına işletilebilen bir sistem ne yazık ki yok. Sürekli zarar ediyoruz. Devletin bu yol ve köprüleri kamulaştırması hepsini satın alması gerekir. Fiyatları düşürüp, geçişler artınca zaten kâr etmeye başlayacak, en azından geçmeyen araçlar için para ödeme yükünden kurtulacağız. Köprülerinin tamamında kamu zararı oluşturuluyor. Tüm bu köprü ve otoyollarda geçiş garantisi için milyarlarca lira ödeniyor. Geçiş garantisi için ödenen paralarla köprü yapılabilirdi. Taşımacılık sistemi köprü geçişlerinin fiyatları yüzünden büyük sorunlar yaşıyor. Körfezi beş dakikaya indirdik diyorlar ama köprüyü kullanan yok. Kamyonculuk sektörü ve taşımacılık sistemi yüksek fiyat politikasından büyük zarar görüyor; bundan etkileniyor ve pazarda satılan her ürün zamlanıyor. Doğal bir şekilde tüm ürünler zincirleme şekilde zamlanıyor” dedi. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments