“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerEkonomi HaberleriYurt Dışına Gayrimenkul Yatırımında İvme Yükseldi!

Yurt Dışına Gayrimenkul Yatırımında İvme Yükseldi!

2002’den bu yana 160 milyar dolar doğrudan yatırıma ulaşan Türkiye’nin aynı dönemde yurt dışına doğrudan yatırımları 47,3 milyar dolar oldu. Verilere göre, Nisan ayında gayrimenkul dahil hesaplamada Türkiye’nin yurt dışına yaptığı yatırımlar, gelen yatırımların üstüne çıktı.

Türkiye’nin ekonomik büyümede araç olarak belirlediği “uluslararası doğrudan yatırımlar” konusunda 2002 tarihinden beri gelişme katetse de çektiği yatırımlara göre yüksek sayılabilecek oranda yurt dışına yatırım da bulunuluyor. Merkez Bankası’nın gayrimenkul hariç net sanayi-hizmetler sektöründeki yatırımlarının izlendiği verilerde, 2002 tarihinden beri Türkiye’ye 160 milyar 584 milyon dolar doğrudan yatırımda bulunuldu. Bu durumda aynı dönemde 47 milyar 346 milyon dolar Türkiye’den yurt dışına doğrudan yatırım yapıldı. Gelen yatırımların yüzde 30’u kadar yurt dışı yatırımında bulunuldu. Aralarında Avrupa ülkelerinin de bulunduğu bazı ülkelerden Türkiye’ye gelen yatırımlardan çok fazla Türkiye’nin sermaye ihraç ettiği ülkeler de oldu. Bulgaristan’dan gelen yatırımın yüzde 460’ı oranında, Malta’nın yüzde 1542’si oranında, Romanya’nın yüzde 2188’i oranında Türkiye’den bu ülkelere yatırım gerçekleşti. Türkiye’nin son dönemde aldığı yabancı yatırım gayrimenkul yatırımları düşüyor. Hatta Nisan verisinde uzun sürenin ardından giden yatırım, gelen yatırımların üzerine çıktı.

Türkiye’de yabancı doğrudan yatırımlarda son yıllarda düşmeye devam ediyor. Gayrimenkul satışlarıyla son belirli bir seviye korunsa da özellikle koronavirüs pandemisinin ardından bütün dünya ile beraber Türkiye’de de yatırımlar sert bir gerileme yaşadı. Nisan ayında gayrimenkul dahil hesaplamada Türkiye’nin yurt dışına yaptığı yatırımlar, gelen yatırımların üstüne ulaştı.

Diğer taraftan, 2002-2019 dönemi kıyaslandığında Türkiye’nin çektiği yatırımın yaklaşık yüzde 30’u kadar yurt dışına yatırım yaptığı ortaya çıktı. Tutar olarak da 47 milyar 346 milyon dolarlık seviyeye ulaşıldı. Aralarında AB ülkelerinin de bulunduğu bazı ülkelere Türkiye’ye yaptığı yatırımlardan fazla yatırımda bulundu. Bunlar, Malta, Bulgaristan, İrlanda, Macaristan, Romanya, İzlanda, Lichtenstein, Arnavutluk, Hırvatistan, Bosna-Hersek, Mısır, Fas, Tunus, Cezayir olarak öne çıktı. Genel olarak Türkiye ekonomisine kıyasla daha zayıf olan ekonomilerde Türkiye’nin yatırımcı olduğu gözlendi. Türkiye’nin en büyük yatırım yaptığı ülkeler arasında Irak yerleşti.

Güçlü ekonomiler arasında ilk sırada yer alan ABD’de, Türkiye’ye gelen yatırımların yarısı kadar Türkiye’den bu ülkeye doğrudan yatırım yapılması dikkat çekti. Türkiye’nin Yunanistan’a yaptığı 6,7 milyar dolar yatırımla, Avrupa’nın güçlü ekonomilerine yakın yatırım yaptığı ortaya çıktı.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“Yapi
“Samsun
“UNICERA
“isaf-banner

Most Popular

Recent Comments