Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerYusufeli, Yeni İlçe Merkezi'ne Taşınıyor

Yusufeli, Yeni İlçe Merkezi’ne Taşınıyor

Yusufeli Barajı nedeniyle sular altında kalacak ilçe merkezinden 2 bin 654 hak sahibinin yeni ilçe merkezine taşınma işlemi 5 ay sürecek.


Artvin Yusufeli’nde baraj inşaatı sürüyor. Barajın yıl sonu itibariyle su tutulacak olması nedeniyle sular altında kalacak ilçe merkezinden 2 bin 654 hak sahibinin yeni ilçe merkezine taşınma işlemi 5 ay sürecek.


275 metre yükselikle Türkiye’nin birinci, dünyanın üçüncü en yüksek kemer barajı olacak Artvin’deki Yusufeli Barajı yıl sonu itibariyle hizmete alınacak. Barajın faaliyete alınmasıyla sular altında kalacak olan ilçenin taşınma işlemleri de başladı.


Bugüne kadar yapılan Yusufeli yeni yerleşim yeri altyapı çalışmaları kapsamında 24 milyon metreküp kazı, 11 milyon metreküp dolgu yapılarak 153 hektar alan elde edildi. Yeni yerleşim yerindeki altyapı, dolgu ve kazı çalışmaları tamamlandı. Atık su, yağmur suyu, elektrik hatları, destekleme, yol, kaldırım, çevre düzenlemesi, toprak taşınması, sulama sistemi, dere ıslahı gibi sanat yapılarının inşasında da yüzde 90 seviyesine ulaşıldı. İlçe merkezinin yanı sıra yine sular altında kalacak olan İşhan,Yeniköy, Çeltikdüzü, Tekkale,Meşecik, Irmakyanı ve Çevreli köylerinin de yeni köy yerleşim yerinin altyapı çalışmaları da sürüyor.


TOKİ tarafından yapılan Yusufeli ilçesi yeniden yerleşim üstyapı çalışmaları da 3 ayrı bölgede 10 etap halinde yürütülüyor. Birinci bölge kapsamında; Sakut Vadisi’nde PTT, hükümet konağı, ilçe gençlik ve spor merkezi, ilçe emniyet müdürlüğü, adliye, spor müdürlüğü, merkez cami, müftülük binası, kapalı spor salonu, kütüphane, müftülük binası, öğretmenevi ve 16 derslikli ortaokul yapımı tamamlandı. Birinci bölgedeki 2. etap çalışmaları kapsamında 518 konut, 2 ticaret merkezi, 69 dükkan, 25 yataklı hastane inşaatı, belediye hizmet binası, alt yapı ve çevre düzenlemelerinin yapımı devam ediyor. Birinci bölge 3. etap kapsamında 16 dükkan, 6 ticaret merkezi ve 208 konutun inşaatı devam ediyor.

2. bölge olarak adlandırılan Yansıtıcılar mevkiinde ise 1. etap kapsamında 340 konut ve 16 dükkan inşa ediliyor. Bu etabın fiziki gerçekleşme oranı yüzde 50’ye ulaştı. 2. etap kapsamında 248 konut ve 32 dükkanın yapımı sürüyor. 2. bölge 3. etap kapsamında 336 konut inşaatı, altyapı ve çevre düzenlemesi çalışmaları devam ediyor. Bu etabın fiziki olarak gerçekleşme oranı yüzde 40 olarak açıklandı. 4. etabın fiziki gerçekleşme oranı ise yüzde 60 seviyesine ulaştı. Bu etap kapsamında 250 konut ve 4 dükkanın inşaatı sürüyor. 226 konut, 4 dükkan ve toplam 812 dükkanlı 2 ticaret mekezinden oluşan 5. etapta da inşaat çalışmaları devam ediyor.

3. bölge 1. etap kapsamında 334 konut, 16 dükkan, 24 derslikli lise, ilçe jandarma komutanlığı ve sağlık ocağının yapımı tamamlandı. 2. etap kapsamında yapılan 224 konut, 8 dükkan ve semt camisinin yapımında sona gelindi.

Baraj nedeniyle Yusufeli ilçe merkezinin sular altında kalacak olması nedeniyle yürütülen yeni yerleşim yeri iskan projesinin Türkiye’nin en büyük iskan projesi olma özelliği taşıyor. 7 köyün kurulum çalışmaları devam ederken, bunun haricinde baraj nedeniyle 2 bin 654 hak sahibiyle ülkemizin en büyük iskan projesi gerçekleşmiş olacak.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments