Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerUlaştırma HaberleriZigana Tüneli'nde Yıl Sonu Işık Görünecek!

Zigana Tüneli’nde Yıl Sonu Işık Görünecek!

Tamamlandığında dünyanın 3’üncü, Avrupa’nın ise en uzun çift tüplü karayolu tüneli olacak Yeni Zigana Tüneli’nde yıl sonu ışık görünecek.


Ülkemizin en önemli ulaştırma projelerinden olan Zigana Tüneli’nde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Projede gelinen son noktada kazı çalışmaların yüzde 94’ü tamamlandı. Hizmete açıldığında dünyanın 3’üncü, Avrupa’nın ise en uzun çift tüplü karayolu tüneli olacak yeni Zigana Tüneli’nde ışığın görünmesine her iki tünelde 800’er metre kaldı. Kazı çalışmalarında sona yaklaşılan tünel tamamlandığında Trabzon ile Gümüşhane arası araçla 1,5 saat olan ulaşım 40 dakikaya düşecek.

Zigana Tüneli’nin yapımı Doğu Karadeniz Bölgesi’ni Orta Doğu, Kafkaslar ve İran’a bağlayan tarihi İpek Yolu’nun geçtiği güzergahta devam ediyor. Gümüşhane’nin Torul ilçesine bağlı Köstere köyü mevkiiyle Trabzon’un Maçka ilçesine bağlı Başarköy köyü arasında her biri 14,5 kilometre ve toplam 29 kilometre uzunluğundaki tünel, bittiğinde hem lojistik olarak Trabzon Limanı’nı Orta Anadolu’ya bağlayacak hem de Türkiye’nin güneyine, doğusuna bağlayacak önemli bir aks üzerinde yer alacak.


Zigana Tüneli’nin (1. Zigana Tüneli) temeli bundan 42 yıl önce atılmış ve yapımı 14 sene sürmüştü. 29 kilometrelik Yeni Zigana Tüneli’nin (2. Zigana Tüneli) yapımı ise Gümüşhane yönünde Nisan 2016, Trabzon yönünde ise Ağustos 2016’da çalışmalarına başlamıştı.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments