“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerZonguldak’a Yeni Konut Projesi

Zonguldak’a Yeni Konut Projesi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Pendik Yunus Emre Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantı ile Zonguldak’a bin 650 adet konut inşa edileceğini duyurdu. 

İstanbul, Pendik’te yer alan Yunus Emre Kültür Merkezi’nde Zonguldaklılarla bir araya gelen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Zonguldak’ta yapılacak projeler hakkında bilgi verdi. Bakan Kurum, ilde toplam bin 650 adet yeni konut inşa edileceğini müjdeledi. Proje kapsamında Zonguldak’taki barınma ihtiyacının karşılanmasının yanı sıra riskli yapılar da ortadan kaldırılacak. 

‘’11 Bin 227 Konut Vatandaşlara Sunuldu’’

Son yıllarda Zonguldak’a 30 milyar TL’den fazla yatırım yapıldığını açıklayan Bakan Kurum, ‘’TOKİ eliyle 11 bin 227 konut ile birlikte onlarca sosyal donatı alanı vatandaşların hizmetine sunulmuştur. “İlk Evim İlk İş Yerim” projesi kapsamında ise bin 650 konut inşa ediliyor. Ayrıca 2 bin konut için gerekli arsa vatandaşların hizmetine sunulacaktır. Zonguldak’a 162 projenin tamamlanması için İller Bankası aracılığıyla 2,1 milyar lira yatırım yapıldı. Şehirdeki yeşil alan miktarı da artırılarak toplamda 260 bin metrekarelik 5 millet bahçesi vatandaşların kullanımına sunuldu.’’ şeklinde konuştu.

İstanbul’da 1,5 Milyon Konut Dönüştürülecek

Bakan Kurum, toplantıda yaptığı konuşmada İstanbul’da gerçekleştirilen yüzyılın dönüşümü projesi kapsamında yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. “Güvenli Konutlar, Huzurlu Yuvalar” sloganıyla yola çıkan proje kapsamında, İstanbul’da 1,5 milyon konutun dönüştürülmesi hedefleniyor. Ayrıca Yarısı Bizden kampanyasıyla başlatılan dönüşüm projesi, dünya tarihinin en büyük şehircilik hamlesinden biri olarak ifade ediliyor. 

561 Bin Bağımsız Bölüm Başvurusu Yapıldı

İstanbul’daki başvuru sayısı hakkında da bilgi veren Bakan Kurum, Bugüne kadar 561 bin bağımsız bölüm başvurusu yapıldığını belirtti. Kurum, ‘’İstanbul’un bu tarihi dönüşümünde 5 yıl içerisinde hiçbir riskli yapı kalmayacak.’’ dedi. 

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments