“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerFirma Haberleri2019’da Sabrettiler 2020’de Hareketlenecekler

2019’da Sabrettiler 2020’de Hareketlenecekler

Gayrimenkul Şirketleri, beklentiyle geçen 2019 yılının ardından 2020 yılına hızlı giriş yapmayı planlıyor. Yeni yılda inşaatı ve satışı devam eden projelerin yanı sıra beklemede olan birçok şirket için hareketlilik artacak. Patronların 2020 ajandasında planlama ve yatırım ön planda yer alacak.

İnşaat Firmaları, 2019 yılında edindikleri tecrübeleri 2020’de kazanca dönüştürmek için gün sayıyor. Önceki yıllarda planladıkları halde inşasına edecekleri yeni projelerde lokasyonlan belirledi. Milyonluk projelerin, inşa edilecekleri bölgelerin çevresini de etkilediğini dile getiren müteahhitler lokasyon olarak bu yıl da Anadolu yakasında Sancaktepe, Beykoz, Kartal ve Tuzla bölgelerinin cazip olacağını dile getiriyor. Avrupa Yakası’nda ise Başakşehir, Bahçeşehir’in kuzeyi, Kâğıthane, Eyüp (Kemerburgaz), Sarıyer (Ayazağa)  bölgeleri yatırım için öne çıkıyor. Şirketlerin iş listesinde İzmir ve Ankara’nın da payı 2020’de artacak.

Yılın ilk çeyreğinde 2019’un etkisiyle piyasanın durgun geçebileceğini ileri süren patronlar buna rağmen ajandalarını doldurmaya başladı. Türkiye’nin ekonomik göstergelerindeki iyileşmenin 2020’nin ikinci yarısına daha net şekilde yansıyacağı beklentisinin hâkim olduğu gayrimenkul piyasasında, düşen konut kredisi vade farklarının daha da gerileyeceği, kentsel dönüşümle iş makinelerinin daha fazla çalışacağı, geçmişte alınmış olan inşaat ruhsatlarının çekmecelerden çıkarılıp projelendirme ve inşaat süreçlerinin hızlandırılacağı kanaati öne çıkıyor.

Yabancılara konut satışında düzenlemelerin etkisiyle beklentilere cevap verilen 2019’un ardından 2020’nin daha da  iyi geçmesi bekliyor. Sonuç olarak, sektörün büyük oyuncuları, ajandalarında yer aldığı halde beklettikleri yatırımlarını 2020’de harekete geçirecek. Devam ettirdikleri kampanyaları da çeşitlendirecek. 

Hangi Şirketin Ajandasında Ne Var?

Eminevim: El birliği işletme modeliyle on binlerce aileyi ev sahibi yapan Eminevim, kendi imzasıyla hayat bulacak projelere bir yenisini daha ekliyor. Eminevim, 2020’de Türkiye genelinde markalı konut projesi üreten 20’nin üzerindeki firmasının şantiye kurduğu Fikirtepe’nin yanı sıra farklı bölgelerdeki dönüşüm projelerinde de yer almayı planlıyor.

Fuzul İnşaat: Başakşehir merkezli projeleriyle öne çıkan Fuzul İnşaat, aynı bölgedeki butik projelerini teslim edecek. Üçüncü İstanbul projesinin ikinci etap inşaatını hızlandıracak. Ayrıca TEM Avrasya projesinde teslim sürecini başlatacak. Fuzul’un bu yılki ajandasında arsa yatırımları da öne çıkıyor.

DAP Yapı: Son 10 yıl içerisinde Maltepe -Kartal’da Türkiye’nin simgesel projelerine imza atan DAP Holding’in kentsel dönüşüm projeleri kapsamında son girişimi olan  Nişantaşı’ndaki projesinde süreç hız kazanacak. Çekmeköy’deki projenin satış ofisinin açılmasıyla birlikte öne çıkması bekleniyor. Holdingin son üç yıldır odaklandığı İzmir’de de iki kulenin inşaatının ardından yeni bir proje için kolların sıvanması bekleniyor.  Dap Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz’ın geçmiş yıllarda planladıkları halde hayata geçiremedikleri turizm sektöründe, rezidans, apart oteller, 5 yıldızlı oteller yapma düşüncesinin de 2020’de gündeme gelmesi bekleniyor.

Sinpaş Yapı: İstanbul’da iş ve sanayi dünyasına ofis ve depo alanları kazandıran Sinpaş Holding, Ankara’daki projelerinden gördüğü ilgiden kaynaklı aldığı güçle yeni projeler için sürprizlere hazırlanıyor. İstanbul’da finans merkezine yakın konumdaki projelerinin inşaatına hız veren Sinpaş’ta bu yıl teslimler de öne çıkacak.

Dumankaya İnşaat: Yönetimi kayyımla TMSF bünyesinde olan şirketin beklemekte olan inşaatlarının sonlandırılması girişimlerinde yeni bir aşamaya gelinmesi bekleniyor. Önceliği Sancaktepe’deki Mozaik projesini veren kayyım yönetimi, ilk etabı yılın ilk aylarında teslim edecek. İkinci etabın teslimi ise yılsonuna kadar gerçekleştirilecek. 40 aydır inşaatı yarım kalan Bahçeşehir’deki iki kuleden oluşan projelerin akıbeti ise belirsizliğini koruyor. 2018 yılında bir Alman firmasıyla prensip anlaşması imzalayan TMSF’nin süreçle ilgili mağdurları bilgilendirmesi bekleniyor.

Dekar Yapı: Bahçeşehir bölgesinde bahçe konseptinin öne çıkarıldığı projeler üreten şirket, Beylikdüzü, Ömerli bölgelerin ilgi gören projelerinin ardından yeniden Bahçeşehir’deki arazileri üzerinde proje geliştirme çalışmalarına hız verecek.

Tahincioğlu: Türkiye’nin gayrimenkul sektöründe en çok beğenilen şirketi ünvanına layık görülen Tahincioğlu, 2020’de İstinye ve Küçükyalı’daki projelerine odaklanacak. Nidapark Küçükyalı projesinde 2020 yaz ayından itibaren konutlar teslim edilecek. İstanbul Finans Merkezi’nin paydaşları arasında yer alan şirketin Şişli, Beşiktaş, Beyoğlu ve Eyüp’e komşu konumlarda yer alan projesinin yanı sıra Beykoz ve Çengelköy semtlerine de değer katacak planları söz konusu.

NEF: Son 4 yılda 18 projede 6 binin üzerinde konut teslimi gerçekleştiren Nef, İş GYO ile birlikte geliştirilen İnistanbul projesinde konutların ve Nef Reserve Yalıkavak projesinde ise villa etabının teslimlerine devam ediyor. NEF yönetimi, konut fiyatlarında oluşan cazibe ve fırsatların yılın son aylarında bekleyen talebi harekete geçirdiğine vurgu yaparak, “2020’de konut satışlarındaki hareketliliğin devam etmesini öngörüyoruz” mesajını verdi.

YDA Group: Kayseri, Manisa ve Konya Şehir Hastanelerindeki başarısıyla öne çıkan şirket, İstanbul Finans Merkezinde de inşaatını hızlı bir şekilde tamamlayacak.  

MESA: Başta İstanbul ve Ankara olmak üzere birkaç ilde yeni projelere imza atan şirket, Bodrum’daki projesinin yanı sıra İstanbul’un Avrupa ve Anadolu yakalarında yer alan projelerini tamamlayıp teslim etmeye odaklanacak. Şirketin Romanya’daki inşaat çalışmaları da hız kazanacak.

Avrupa Konutları’nda Hamle Yılı

Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, gayrimenkul sektöründe toparlanmanın başladığını, 2020 yılının daha iyi olacağını söyledi. Gayrimenkul sektörünün 2019 yılının ilk yansını yüksek faiz oranları, yüzde 1’in üzerinde seyreden hatta 2 oranlarını bulan yüksek konut kredi faizleri ve kur dalgalanmalarının getirdiği bir yavaşlamayla geçirdiğine dikkat çeken Çetinsaya, şu değerlendirmeyi yaptı: Bu altı aylık süreçte inşaat maliyetlerinde oluşan artışın yanı sıra döviz kurlarıdaki hareketliliğin yatmmcıları bekleme sürecine ittiğini gözlemledik. Yılın ikinci yarısına girerken hükümetimiz sektörü olumsuz etkileyen bu tablo karşısında bir dizi çalışmalara imza attı. Temmuz ayında yüksek faiz oranlarının indirilmesi ile başlayan ve ağustos ayında kamu bankalarının konut kredi faiz oranlarını yüzde 1’in altına çekmesi ile devam eden değişiklik konut piyasasını hareketlendirdi. Bu tablo sektör açısından oldukça memnun ediciydi. Son çeyrekle toparlanma sürecine giren inşaat ve gayrimenkul sektörünün 2019 yılını 1 milyonun üzerinde konut satışı ile tamamlayacağı aşikârdır. Bu olumlu tablonun 2020 yılı içinde iyi bir başlangıç olacağını söyleyebiliriz.

2020 yılının gerek ekonomi, gerekse inşaat sektörü açısından daha aktif geçeceği kanaatini dile getiren Çetinsaya, ‘’Sektörümüzün gerek konut satışları, gerekse yeni projelerin hayata geçirilmesiyle eski parlak günlerini yakalayacağı düşünüyorum. Bizler de, projelerimizde müşterilerimize verdiğimiz sözleri yerine getirip, planladığımız çerçevede 2020 yılında yeni projelerimizi satışa sunacağız” mesajını verdi.

SourceTime Turk
RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments