“yapigundem-yeni-banner-1.jpeg”
Ana SayfaHaberlerEkonomi HaberleriEv Sahibi Olmak İsteyenlere 0.79 Konut Kredisi Piyangosu Vurdu!

Ev Sahibi Olmak İsteyenlere 0.79 Konut Kredisi Piyangosu Vurdu!

Sıfır konutta 0.79 kredi müjdesi ev sahibi olmak isteyen vatandaşları sevindirdi. Konu hakkında açıklama yapan İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım indirimin büyük öneme sahip olduğunu belirterek yılbaşı piyangosu ev almak isteyenlere vurdu değerlendirmesinde bulundu.

Konutta faiz indirimi inşaat sektöründe büyük yankı uyandırdı. Ev sahibi olmak isteyen vatandaş kadar elindeki konut stokunu satmak isteyen müteahhitleri de sevindirdi. 

Sıfır Konutlarda Kredi Faiz İndirimi Sektör İçin Çok Önemli! 

Konut sektörünün gelen müjdeli haber sonrasında büyük bir sevinç yaşadığını belirten İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım konut kredisi faiz oranlarında yaşanan indirimlerin en fazla ikinci el konutlara yansıdığını belirterek “Söz konusu faiz indiriminden en fazla ikinci el konut üreticileri faydalandı. Faiz indiriminin reel sektöre yansıması ve ekonominin çarklarına derinlemesine işlemesi için, birinci eldeki satışların bu avantajlı faizlerden daha çok faydalanması gerekiyordu. Sektörümüzün ihtiyaçlarını çok önceden algılayan Sayın bakanımız, bu kez birinci el konut satışlara ivme kazandıracak bu önemli hamleyi yaptı. Bu konuda bakanımıza bir kez daha teşekkür ederiz. Bu haberle birlikte yeni yıla daha şevkle gireceğiz” diyerek sıfır konutlarda faiz indiriminin büyük önemi olduğunu söyledi. 

2020 Yılında Aylık Bazda Satışlar 120 Bini Aşar

Yapılan faiz indirimlerinin konut satışlarına olumlu yansıyacağını ve ivme etkisi yaratacağını belirten Durbakayım “Bu indirimin etkisiyle mevsimsellik özelliğine sahip ocak ayı satışlarının değişeceğini ve ‘bekle-gör’ çizgisindeki müşteri tavrının ‘bu fırsat kaçmaz’ şekline dönüşeceğini düşünüyorum.  Bu kapsamda 2020’deki aylık bazda satışların 120 bin seviyelerini çok rahat bir şekilde aşacağını söyleyebiliriz” değerlendirmesinde bulundu.  

Tapu Harcı ve Konutta KDV İndirimi Mutlaka Uzatılmalı!

31 Aralık 2019 tarihinde sona erecek olan tapu harcı ve konutta KDV indirimine de değinen Durbakayım “Diğer taraftan bir hafta sonra biteceği açıklanan tapu harç ve KDV indirimindeki teşviklerin devam ettirilmesi yönünde atılacak ikinci bir adım, sektördeki yeni projelerin başlaması için cesaret verecektir diye düşünüyorum. Geride bıraktığımız yılda ruhsatı alınan ancak beklemeye konulan projelerin de bu vesile ile masaya yatırılacağını öngörebiliriz” diyerek konut üretiminin yeniden artacağını söyledi. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments