6.7 Milyon Riskli Yapı 20 Yıl İçinde Yenilenecek

Sivas'ta Dönüşüm Başlıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, hayata geçirilecek ve devam eden kentsel dönüşüm projeleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Arnavutköy Belediyesi Yönetim ve Hizmet Merkezi ile 82 eserin toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, asırlar boyunca dünyanın kalbi olmuş, yüzyıllarca medeniyetimize başkentlik, şehircilik fikrinin gelişmesine ev sahipliği yapmış İstanbul’un bugün yine birbirinden değerli onlarca eserle buluştuğunu ifade etti.

Göreve geldikleri andan itibaren, sorunların tespiti ve çözümü için şehirleri gezdiklerini belirten Kurum, bu kapsamda Şanlıurfa ve Gaziantep’e de gittiklerini hatırlattı.

Bakan Kurum, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ruhuna uygun bir şekilde, gidiyoruz, teşkilatımızla, vatandaşımızla, valilerimizle, belediye başkanlarımızla istişare ediyoruz.” şeklinde konuştu.

39 Eylem Tamamlandı

Görüşmeler sonucunda aynı masa etrafında kararların alındığını ve bunları hızlı bir şekilde uygulamaya geçirdiklerini dile getiren Kurum, ilk 100 günlük eylem planları çerçevesinde 39 eylemin yüzde 98’lik başarıyla tamamlandığını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla ikinci 100 günlük eylem planlarının açıklandığını hatırlatan Kurum, şu açıklamalarda bulundu:

“İnşallah aynı azim ve kararlılıkla ikinci 100 günlük eylem planlarını da yapacağız. Bu eylem planları çerçevesinde kentsel dönüşümden millet bahçesine, düzenli depolama tesisinden atık su arıtma tesisine kadar, vatandaşımızın daha iyi yaşam sürmesi adına yapılması gereken birçok projeyi hızlı bir şekilde yaparak, şehirlerimizin, ilçelerimizin inşallah yaşam kalitesini yükselteceğiz. Yaptığımız projelerde çevreye ve şehre saygılı, israftan uzak, enerji tasarruflu, kültürel dokuya ve yatay mimariye uygun, güvenli, sağlam yapılarla akıllı şehirleri kurmayı hedefliyoruz.”

Kurum, bakanlık olarak kentsel dönüşüm sürecinde yeni bir yaklaşımla çalışmalarını sürdürdüklerini, tarihi ve geleneksel kent merkezlerinin kimliğini koruyarak, yenileme ve dönüşüm çalışmalarını hayata geçirdiklerini vurguladı.

53 İlde 237 Riskli alanda Çalışmalar Sürüyor

Kent meydanlarındaki metruk durumda bulunan riskli yapıların yenilenme çalışmalarına hız verildiğini söyleyen Kurum, “Yenilenecek bu alanlar hem yeni istihdam alanları sağlayacak hem de şehirlerimizin yeni cazibe merkezleri olacaktır. Bakanlık olarak 53 ilimizde 237 riskli alanda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Dönüşüm kapsamına dahil ettiğimiz konut sayısı 662 bin. Tüm ülke genelinde 594 bin konutun da yenilenmesini yapıyoruz. İnşallah, Allah izin verirse yenilememiz gereken 6,7 milyon bağımsız bölümü 20 yıl içinde yenilemeyi hedefliyoruz.” açıklamasında bulundu.

Bakan Murat Kurum, yaşanabilir, yatay mimariye, kültürel dokuya uygun projeler gerçekleştirmeyi, vatandaşları riskli binalardan kurtarmayı hedeflediklerini söyledi.