“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerYurtdışı HaberleriABD İnşaat Harcamaları Ocak’ta Düştü

ABD İnşaat Harcamaları Ocak’ta Düştü

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre Ocak ayında inşaat harcamaları yüzde 0.2 düştü.

Yüzde 0.2’lik düşüş, yüzde 0.2’lik bir artış bekleyen ekonomistlerin beklentileriyle çelişti. Bu gerilemeye rağmen, Ocak ayına ilişkin yıllık rakam inşaat harcamalarında yüzde 11,7’lik bir artış olduğunu gösterdi.

Aralık ayı verilerinin revize edilmesiyle daha önce yüzde 0,9 olarak açıklanan büyüme yüzde 1,1 ile daha güçlü bir artış gösterdi.

Özel inşaat harcamaları Ocak ayında yüzde 0,1’lik hafif bir artış gösterse de, bu Aralık ayındaki yüzde 0,8’lik artışa kıyasla yavaşlama anlamına geliyor. Konut inşaatı yatırımları bir önceki ayki yüzde 1,4’lük artışın ardından yüzde 0,2’lik daha yavaş bir hızla da olsa yükselmeye devam etti. Özellikle, yeni müstakil ev inşaat projelerinde yüzde 0,6’lık bir büyüme yaşandı.

Konut piyasası kısıtlı arz tarafından desteklenmeye devam ederken, artan mortgage oranları nedeniyle ilk kez ev sahibi olma hayali birçok alıcı için daha da zorlaşıyor. İpotek finansmanı kuruluşu Freddie Mac tarafından bildirildiği üzere, 30 yıllık sabit faizli bir ipoteğin ortalama oranı, yılbaşında yüzde 6,62 iken şu anda yüzde 7’nin biraz altında. Her ne kadar bu oranlar Ekim ayı sonunda yüzde 7,79 ile 2000 yılından bu yana en yüksek seviyesine ulaşmış olsa da potansiyel alıcılar için zorluk teşkil etmeye devam ediyor.

Hükümet verilerine göre dördüncü çeyrekte satışa sunulan konut sayısı sadece 757.000 olup, bu rakam salgın öncesi 1,145 milyon adetlik arz ile tam bir tezat oluşturma.

Çok aileli konut projelerinin harcamaları Ocak ayında yüzde 0,4 oranında azaldı. Bu projelerin önemli bir kısmının halihazırda devam ediyor olması nedeniyle, toparlanma beklentileri sınırlı görünüyor.

Konut dışı özel inşaat harcamaları da yüzde 0,1’lik hafif bir düşüşle gerilemiştir. Ancak imalat sanayi inşaat projeleri, Biden yönetiminin ABD’de yarı iletken üretimini teşvik etme politikasının faydalarını görmeye devam ederek yüzde 2,0’lik bir artış kaydederek bu eğilimi tersine çevirdi.

Kamu inşaat projelerinin durumu ise iyi olmadı ve harcamalar Aralık ayındaki yüzde 2,0’lik artışın ardından yüzde 0,9 oranında azaldı. Eyalet ve yerel yönetim harcamaları yüzde 1,0 oranında düşerken, federal hükümet proje harcamaları yüzde 0,2 oranında azaldı. 

Kaynak: İnvesting TR

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES
- Advertisment -“Yapi
“Samsun
“UNICERA
“isaf-banner

Most Popular

Recent Comments