“yr-kurban-bayramı-banner”
Ana SayfaHaberler‘Afrika pazarının yolu Fransa’dan geçiyor’

‘Afrika pazarının yolu Fransa’dan geçiyor’

İDDMİB üyesi 50 Türk firması, Fransızca konuşan Afrika pazarlarından daha çok pay almak için Paris’teki sektörel fuarda yerini aldı. Fuarda konuştuğumuz Türk Yapı Malzemeleri Sektör Başkanı Urfalılar, ‘Çin, bizim sektörde yüzde 25 fiyat avantajı ile mal satabileceğimiz bir ülke haline geldi’ dedi.

Türk ihracatçılar ülkemiz aleyhine oluşturulmaya çalışılan algılara ve çeşitli ambargo tehditlerine rağmen etkili oldukları pazarlardaki güçlerini kullanarak faaliyetlerini artırıyorlar. Özellikle ülkemiz aleyhine en çok haberin çıktığı Fransa’da yaratılmaya çalışılan bütün olumsuz havaya rağmen, İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) bünyesindeki 50 Türk firması Paris’teki dünyanın en büyük ikinci fuarında yerini aldı. Bu yıl 60. kez düzenlenen Uluslararası İnşaat Endüstrisi Fuarı’na (Batimat Paris) biz de bir grup gazeteci ile birlikte İDDMİB’in davetlisi olarak katıldık.

Hedef Afrika Ülkeleri

Fuarda 50 Türk firmasının 12’si milli katılımla yer alırken, 38’i kendi sergiliklerini kurmuşlar. Türk firmalarının böylesine önemli bir fuarda güçlü bir şekilde yer almasının nedenini anlatan İDDMİB Üyesi, Türk Yapı Malzemeleri Sektör Başkanı Serdar Urfalılar, “Fuara Afrika ülkelerinden çok önemli bir katılım var. Bizim fuarı önemsememizdeki sebeplerin başında bu ilgi yer alıyor. Hedefimiz sadece Avrupa ya da Fransa değil, Afrika’daki Fransa etkisi altındaki Fransızca konuşan ülkeler” dedi. Bilindiği üzere Çin de Afrika ülkelerinde oldukça hakim. Paris’teki fuarın ikinci günü Çin’in Şanghay kentinde uluslararası ithalat fuarı başladı. Başkan Urfalılar’a ve İDDMİB Başkan Yardımcısı Çetin Tecdelioğlu’na sektörün bu ülkeye yönelik faaliyetlerini sorduk.

Daha önce Türk üreticilerin Çin’den çekindiğini ancak artık koşulların Çin’e mal satabileceğimiz bir hale geldiğini anlatan Serdar Urfalılar, “Çin bizim için fırsat. Bankada bir milyon dolar ve üzerinde nakdi olan 117 milyon kişi var. Butik ürtilen her şey pahalı. Çin, bizim sektörde yüzde 25 daha ucuza mal satabilceğimiz bir yer oldu” bilgisini verdi. İDDMİB Denetim Kurulu Üyesi Ferruh Özkan da, İTO’nun Çin’de organize ettiği fuarda bu yıl Türk firmalar ayrılan yerin yüzde 30 büyüdüğünü ancak talebin yüzde 300 olduğunu ifade etti. Geçen hafta Çin’deki Canton Fuarı’ndan firma çalışanlarının 140 kartla döndüğünü belirten Çetin Tecdelioğlu ise, “110’u farklı ülkelerdi. Buraya mutlaka katılım göstermek lazım. Sadece Çin’e mal satmak için değil dünyaya mal satmak için Çin’de olmak lazım” ifadelerini kullandı.

İhracat, İthalatın İki Katı

350 bin ziyaretçinin beklendiği Paris’teki fuarda yapı sektörünü de değerlendiren Serdar Urfalılar, mevcut durumda Afrika ülkelerine yapılan ihracatın toplam yapı sektörü ihracatı içerisindeki payının yüzde 12 civarında olduğunu kaydetti. Türk yapı sektörünün Türkiye ihracatının içerisindeki payının yüzde 13 civarında olduğuna dikkat çeken Urfalılar, “22 milyar dolar ihracatla dünya sıralamasında 12’inci sıradayız. Bu seneyi de en az 22 milyar dolarla kapatmayı hedefliyoruz. Bu sene ekim sonu ihracatımız 17 milyar dolara yakındı, ithalatımız ise 8 milyar dolar seviyesinde. Bölgemizdeki en kaliteli yapı malzemesini biz yapıyoruz. Avrupalılar artık bizi fiyatımızdan dolayı değil de kalitemizden dolayı tercih ediyorlar” diye konuştu.

Çetin Tecdelioğlu ise şunları söyledi: “Bunca yıl Fransızlara Fransız kaldık. Avrupa ile ikili ilişkilerimizde her zaman ikinci plandaydık. Ama lojistik yakınlığımızdan, gümrük birliğimizden, çevre ülkelerdeki ilişkilerimizden Fransızlar ister istemez bizlerle çalışma durumunda kaldılar. Bundan sonraki dönemde bizler de kültür yakınlığımızı kullanarak özellikle Fransa’nın ağırlığının çokça hissedilebildiği Cezayir, Fas ve Tunus gibi ülkelerle serbest ticaret anlaşmaları ile ticaretimizi zenginleştireceğiz.”.

İngiltere ile Yakın Temasta

Yapı sektörü ihracatında Polonya, Hollanda ve İngiltere ile ciddi bir rekabet halinde olduklarını anlatan Urfalılar, ancak Brexit ile beraber dengelerin değişeceğini ve bir boşluk oluşacağını vurguladı. Urfalılar, şunları söyledi: “Avrupa Birliği’nden ayrıldıklarında özellikle AB’den ciddi ithalat yaptıkları ülkelerle özel bir anlaşma yapmazlarsa beklenti yapı malzemesi fiyatları yükseleceği yönündedir. Biz güzel bir anlaşma yaparak İngiltere’ye girebilirsek AB’den boşalan pazarı doldurabiliriz. Şu anda çok yakın temastayız. İngiltere’de önümüzdeki ayda ticaret odalarını ziyaret edeceğiz. Birmingham’da düzenlenen ve içerisinde yapı ile ilgili her şeyin olduğu bir etkinliğe üç kez katılım gösterdik.”

Demir ve demir dışı olarak sektörel kümelenmeyi çok güzel sağladıklarını ifade eden Çetin Tecdelioğlu da, temsil ettiği hırdavat sektörü için “Hırdavat olarak 8 milyar dolara yakın ihracatımız var ve bunun 3.5-4 milyar dolarlık kısmını Avrupa coğrafyasını alıyor. Ayrıca biz katma değerli ürün satıyoruz, kilogram başı 4.7 dolara ulaştık. Neredeyse Türkiye’nin dört katıyız. Sektör olarak Yapı Malzemeleri Sektörünün ayrılmaz bir parçasıyız” diye konuştu.

Sanayinin Çarklarını İDDMİB Döndürüyor

İDDMİB Yönetim Kurulu Üyesi Ayşegül Çapan, birliğe ait sektörler olarak işbirliği yapıp ortak hedef çerçevesinde hareket ettiklerini bildirdi. Çapan, “Alüminyum, metal hırdavat bakır ve yapı sektörü gibi sektörlerle aynı fuarları ziyaret edip, birbirimizi destekliyoruz ve tamamlıyoruz. Bütün sektörlerimiz hep bir adım öteye gidiyor ve birlikten kuvvet doğuyor. İDDMİB olarak Türkiye ekonomisinin en önemli yapı taşını oluşturuyoruz. Bizim nihai ürünlerimiz sanayi için ara ürünü oluşturmaktadır. Bizde çarklar hareket ettikçe Türkiye ekonomisi durmaz” dedi.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments