“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerErzurum’da 1400 Yeni Konut Yapılacak

Erzurum’da 1400 Yeni Konut Yapılacak

Resmi temaslarda bulunmak ve kentte incelemeler yapmak amacıyla dün Erzurum’a giden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, şehrin 6 ayrı noktasında, aynı anda projeler yapacaklarını, toplamda 1400 bağımsız bölümü içeren konutlarla vatandaşların risk altında bulunan alanlarının dönüşümünü sağlamış olacaklarını belirterek risk altında bulunan alanların dönüşümünün tamamlanacağını söyledi.

Üç Kümbetler, Taşambarlar ve çevresini gezen, Kavak mahallesinde incelemelerde bulunan, buralarda kentsel dönüşüm için düşünülen alanları haritadan inceleyen Kurum, daha sonra Sanayi ve Şükrüpaşa semtlerindeki gecekondu bölgelerini gezdikten sonra bir basın toplantısı düzenledi.

Gazetecilere yaptığı açıklamalarında 2023’e giden yolda Erzurum’un marka şehir haline geleceğini aktaran Bakan Kurum, “Kale çevremiz ve kale çevresinde yapılacak çevre düzenlemesine ilişkin süreçlerle ilgili iki etaptan oluşan projemiz var. Kalenin yanında bulunan alanda 21 bin metrekare alanda projemizi gerçekleştireceğiz. Maliyeti, 14 milyon Türk lirası. 5 milyon lirasını İller Bankası Genel Müdürlüğümüz kanalıyla hibe, kalan kısmına kredi vermek suretiyle projeyi gerçekleştireceğiz. Kale etrafı tamamen açılacak ve tarihi binaların restorasyonu tamamlandığında oraya gelen vatandaşlara konaklama ve yeme içme alanları da oluşturulacak. İkinci etap tarif ettiğim alanın karşısında kalan Cumhuriyet Caddesi, Ulucami, Taşambarlar arasındaki 88 bin metrekarelik alanı kapsıyor. Burada 234 bina, 664 bağımsız bölüm var. Burasını hem kentsel dönüşüm hem riskli alan ilan ederek vatandaşların rızasıyla dönüşüm projesi gerçekleştireceğiz.” dedi.

Konutların tarihi eserlerin siluetlerini bozmadan inşa edileceğini, vatandaşların riskli binalardan kurtulacağını vurgulayan, yapılacak projeler arasında Üç Kümbetler Millet Bahçesi çalışmasının da olduğunu ifade eden Kurum, şunları kaydetti:

“Hacı Cuma, Sanayi, Dağ Mahallesi, Gölbaşı, Palandöken’de bulunan birinci ve ikinci marketler olarak bilinen yerlerde hayata geçireceğimiz projelerimiz var. Yapılacak projelerle hem ecdat yadigarı olan tarihi eserler gün yüzüne çıkacak, hem de vatandaşlarımızın riskli yerlerden taşınması sağlanacak. Erzurum’da 6 ayrı noktada, aynı anda projeler yapacağız. Toplamda bin 400 bağımsız bölümü içeren konutlarla vatandaşlarımızın risk altında bulunan alanlarının dönüşümünü sağlamış olacağız. Böylece risk altında bulunan alanların dönüşümü tamamlanacak.”

RELATED ARTICLES
- Advertisment - “Yapi
“Samsun
“UNICERA
“isaf-banner

Most Popular

Recent Comments