Ana SayfaHaberlerGayrimenkul HaberleriAfyonkarahisar OSB'ye Ek Alan Geliyor!

Afyonkarahisar OSB’ye Ek Alan Geliyor!

Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgesi, artan talepleri karşılayabilmek için alan genişletiyor. 1 milyon 600 bin metrekarelik yeni genişleme alanı, belediye tarafından kamulaştırıldıktan sonra OSB’ye devredilecek ve talepte bulunan işletmelere tahsis edilecek. Mermer ve gıda sektörünün ağırlıklı olduğu Afyonkarahisar OSB, halihazırda 4 milyon 600 bin metrekarelik alana sahip. Bölgeye çok sayıda büyük ve orta ölçekli sanayi tesisi yatırımı için talep olduğunu belirten Afyonkarahisar OSB Başkanı Bekir Yeşilay, tahsislerin en kısa zamanda yapılacağını söyledi. Türkiye’nin büyüme kriterlerinin devam etmesi halinde, yeni gelişme sahasının, Afyonkarahisar’ın en fazla 5 yıllık ihtiyacına yanıt verebileceğinin altını çizen Yeşilay, “İkinci bir OSB’ye olan ihtiyacımız giderek artacaktır” dedi.

Yeşilay, bölgenin genişletilmesiyle ilgili yapılan çalışmalar kapsamında şu bilgileri verdi:

“Yeni yönetmeliklerle ada bazında kamulaştırmaya izin çıktı. Böylece 2017 yılından bu yana beklemede olan genişleme taleplerimizle ilgili son 3 aylık zaman zarfında sevindirici gelişmeler yaşandı. OSB’ye bitişik 1 milyon 600 bin metrekarelik alanda 219 yeni parselimizin yatırımcılara açılmasını planlıyoruz. Yatırımcılarımızdan ön başvuruları toplayacağız. Önceden yapılan başvurularla birlikte tüm müracaatlar istihdam, yatırım büyüklüğü, üretim gibi kriterlere göre değerlendirilecek ve tahsisleri gerçekleştirilecek. Kamulaştırma bedelinin altında ya da üstünde bir bedelle tahsis etmenin kanunen imkanı yok. Kamulaştırma bedelleri belirlendikten sonra kanunların öngördüğü şekilde yeni parsellerin fiyatlandırması yapılacak. Maliyet belli olduktan sonra fiyat tespiti gerçekleşecek.”

Afyonkarahisar OSB’de, 314 tahsisli sanayi parseli bulunduğunu kaydeden Bekir Yeşilay; bölgede et, mermer, lokum, kaymak, haşhaş ürünlerinin üretiminin öne çıktığını ifade etti. Yeşilay, bölgede yaklaşık 8 bin 300 kişinin istihdam edildiğini, yeni yatırımlarla bu sayının artacağını kaydetti. Ayrıca 300 bin metrekarelik alanı lojistik üs olarak hizmete alacaklarını belirten Yeşilay, “Demiryoluna sıfır noktadaki bu bölgeden limanlara ve ticaret merkezlerine OSB’nin hammadde ve ticaret bağlantısı kurulacak. Burada gümrük binası da yapılacak” dedi.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments