Demirsan Mekanik Havalandırma
Ana SayfaHaberlerAli Kurt: ‘’Fazla Konut Üreterek Barınma Sorunu Çözülmez’’

Ali Kurt: ‘’Fazla Konut Üreterek Barınma Sorunu Çözülmez’’

KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt, geçtiğimiz Salı günü detayları açıklanan sosyal konut projesi hakkında açıklamalarda bulundu.

Katıldığı bir program sonrasında konuşan KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt, İlk Evim İlk İş Yerim sosyal konut projesi hakkında, ‘’Bu gerçekleşebilirse, evi olmayan, orada sayın Cumhurbaşkanı’nın belirttiği kriterlerdeki vatandaşlara avantajlı bir süreç. Çok büyük montanlı bir iş; finansı, teknik süreci. Bunun yönetilebilir olması önemli. Umarım gerçekleştirirler. Oradaki finans modelinin aynısını, özellikle riskli yapılarda öncelik kabul edip oraya da yansıtabilirse, biz bugün temelini attığımız projede olduğu gibi ‘İstanbul Yenileniyor’ kapsamında başvuran yaklaşık 150 bin bağımsız birimi an itibarıyla hepsini dönüştürebiliriz. Kısa vadede bunun konut satış fiyatlarının düşmesinde pozitif bir etkisi olmayacaktır. Zaten yılbaşında temel atılıp 24 ay sonra teslim edilecek, her şey yolunda giderse. Kısa vadede bunun kiraları ve konut satış fiyatlarını düşüreceğini beklemek hayalci olur ama evi olmayan insanların uzun vadeli finansman seçeneğiyle ev sahibi olması anlamında tabii ki pozitif bir şey. Eğer inşaat maliyetlerini düşüremezsek, inşaat malzemelerinin üretimini teşvik edemezsek fazla konut üreterek barınma sorununu çözemeyiz.” dedi.

‘’İstanbul Yenileniyor’’ projesi hakkında bilgi veren Kurt, “İstanbul Yenileniyor, bence Türkiye’nin geleceği bir iş. Sadece İstanbul’da değil, tüm Türkiye’de uygulanabilecek bir model. Biz, vatandaşlar, müteahhitler ve final kuruluşunu bir araya getirmeden İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin şehircilik kuruluşu şirketleri tüm süreci, anahtar teslimine kadar garantörlüğünü yapıyoruz. Bizim şu anda en çok zorlandığımız şey uzlaşı süreçlerinde, finans ve inşaat maliyetlerini aşırı artması. Hükümetin açıkladığı sosyal konut paketindeki ödeme planını, riskli yapı dönüştürenlere pozitif ayrımcılık yaparak onlara da sunabilsek biz bugün sadece İstanbul Yenileniyor’a başvuran 6 bin 700 noktada 150 bin bağımsız birim var. 150 bin bağımsız birimi an itibarıyla dönüştürebiliriz.” açıklamasını yaptı. 

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments