Demirsan Mekanik Havalandırma
Ana SayfaGenelBakan Kurum, Basın Toplantısında Konuştu

Bakan Kurum, Basın Toplantısında Konuştu

Çevre, şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İstanbul, Beşiktaş’ta düzenlenen İlk Evim İlk İş Yerim projesinin basın toplantısında konuştu. 

Türkiye’de yüzde 90’ı sosyal konut olmak üzere Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı eliyle 1 milyon 170 bin konut inşa edildiğini söyleyen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, ‘’81 ilde bütün ilçeleri dev eserlerle, projelerle donattık.’’ dedi.

Tarihi mekanların ihya edilmesi adına büyük projeler gerçekleştirdiklerini belirten Kurum, “Bu manada tarihe vefa, geçmişe saygı anlayışıyla Konya’da yeni Mevlana Meydanı’nı, yine Edirne’de Mimar Sinan ‘ın emaneti Selimiye Camii ve çevresinde düzenlemeler yapıyoruz. Bursa ‘da Ulu Cami etrafında yine belediyelerimizle birlikte yapmış olduğumuz bir proje kapsamında Ulu Cami etrafını, Bitlis’imizi, köprülerimizi, medreselerimizi, meydanlarımızı yeniden ayağa kaldırıyoruz. Toplamda 45 ilimizde, 80 tarihi meydanımızı bulunduğu bölgeyi cazibe merkezi haline getirmeye ve milletimize aslına uygun bir şekilde kazandırmaya gayret gösteriyoruz.” dedi.

Sosyal konut projesini öncelikleri arasına aldıklarını ifade eden Kurum, “Bu ülke ve millet için gece gündüz koşmamızın en büyük sebebi de her ülkeye nasip olmayan bu büyük potansiyelimiz. Bu anlayışla sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 20 yıldır hep sosyal devletin temel görevi olan barınma hakkını, sosyal konutu, önceliklerimiz arasında gördük. 2019 yılında kendi yerli, yenilikçi, milli, sürdürülebilir kaynaklarımızla önce 50 bin, ardından da 100 bin sosyal konut dedik ve bu projelere 2 milyonu aşkın vatandaşımız müracaat ederek büyük bir teveccüh gösterdi. Biten konutlarımız vatandaşlarımız tarafından büyük bir beğeniyle karşılık buldu. Yöresel mimariye, bölgenin değerlerine uygun şekilde inşaatlarımızı yapmaya devam ediyoruz. Tabii milletimizin taleplerini siyasetin merkezine almış liderimiz, Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla da bu başvurunun karşılanabilmesi amacıyla yeni yuva yapma hayaliyle vatandaşlarımız evlerine kavuşabilme hayaliyle bu başvurularını gerçekleştiriyorlar.” şeklinde konuştu.

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments