“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerAnkara Ulus PTT Genel Müdürlüğü Büyük Postane Binası Yıkılacak mı?

Ankara Ulus PTT Genel Müdürlüğü Büyük Postane Binası Yıkılacak mı?

AK Parti Ankara Milletvekili ve Başkent Ankara Meclisi Başkanı Nevzat Ceylan PTT Genel Müdürlüğü Binası hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Ulus 100. Yıl Çarşısı hakkında yakında yıkılacak açıklaması yapan Ceylan yeni PTT binasının yıkılarak Cumhuriyet döneminde inşa edilen Büyük Postane Binası mimarisine uygun yeni bir bina yapılmasını gündeme getirdi. Detaylar haberimizde…

Ulus Meydanı yenileme çalışmaları kapsamında 100. yıl çarşısı hakkında verilen yıkım kararı bölgede yer alan PTT binasını yeniden gündeme getirdi. 

Ankara Ulus Meydanı içerisinde yer alan PTT binası diğer binalara göre tarihi dokuya uymadığı için eleştirilere hedef olmaya devam ediyor. 

Ulus Meydanındaki Tarihi Binalarla Tezat Oluşturuyor!

Konu hakkında açıklamada bulunan AK Parti Ankara Milletvekili ve Başkent Ankara Meclisi Başkanı Nevzat Ceylan yapmış olduğu açıklaması ile “Ulus meydanından Sıhhiye’ye kadar sağlı sollu Cumhuriyet döneminde yapılan binalarımız var. O binalar içerisinde hemen Merkez Bankası’nın karşısında PTT binası var, geçmişte ‘Büyük Postahane’ diye geçiyormuş. Büyük Postane o döneme ait mimari yapıyla çok güzel yapılmış fakat sonradan yıkılarak bugünkü bina inşa edilmiş. Bugünkü binayla o tarihi doku olduğu gibi ortadan kaldırılmış. Mevcut bina, eski mimariye sahip binaların şeklini bozuyor. Eğer eski binayı tekrar yaptırabilirsek, Ulus’tan Sıhhiye’ye kadar olan bütün binalar Cumhuriyet dönemindeki binalara benzer hale gelir” diyerek binanın yıkılarak eskisine uygun olarak yeniden inşa edilmesi gerektiğini savundu. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment - “Yapi
“Samsun
“UNICERA
“isaf-banner

Most Popular

Recent Comments