“yr-kurban-bayramı-banner”
Ana SayfaHaberlerAvrupa'nın En Uzun Çift Tüplü Kara Yolu Tünelinde Çalışmalar Sürüyor

Avrupa’nın En Uzun Çift Tüplü Kara Yolu Tünelinde Çalışmalar Sürüyor

Tamamlandığında Avrupa’nın çift tüplü kara yolu tüneli olacak Zigana Tüneli inşaatında çalışmaların büyük bir bölümü tamamlandı. İpek yolunun güzergahında Gümüşhane- Trabzon kara yolunda inşaat devam eden Zigana Tüneli çalışmalarında son durum.

Doğu Karadeniz Bölgesi’ni Orta Doğu, Kafkaslar ve İran’a bağlayan tarihi İpek Yolu’nun geçtiği güzergahta yapımına devam eden Zigana Tüneli dönemin başbakanı olan Binali Yıldırım tarafından temeli atılmıştı. 

Çalışmalarına 2017 yılında başlanan ve Gümüşhane- Trabzon arasında bulunan tünel tamamlandığında Avrupa’nın en uzun çift tüplü kara yolu tüneli olacak. 

Avrupa’nın En Uzun Çift Tüplü Kara Yolu Tüneli

17 Mart 2017 yılında ilk kazma vurulan tünelin çalışmaları iki taraflı olarak devam ediyor. Projeyle birlikte her biri 14,5 kilometre ve toplam 29 kilometre uzunluğunda olan iki tünel inşası yapılıyor.

Projenin bir ayağı Gümüşhane’nin Torul ilçesine bağlı Köstere köyü mevkisi olurken diğer ayağı Trabzon’un Maçka ilçesine bağlı Başarköy köyü mevkisi. Yeni Zigana Tüneli ile Başarköy Vadisi’nden 1015 metre kotundan girilip, 1264 metre kotuna yüzde 3,30 eğimle tırmanılacak.

Tünel tamamlandığında Gümüşhane ile Trabzon arasında ki mesafeyi 40 dakika düşürecek. Tünel 2021 yılında tamamlanacak. 1 milyar TL’ye mal olan tünelin ise yüzde 68’i tamamlanmış durumda. Zigana Tüneli’nin en önemli özelliklerinden birisi de Doğu Karadeniz’i Orta Doğu, Kafkaslar ve İran’a bağlayan tarihi İpek Yolu’nun geçtiği güzergahında yer alması.

Tünel tamamlandığında dünyanın ikinci, Avrupa’nın ise en uzun çift tüplü kara yolu tüneli olacak.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments