Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerBakan Dönmez: ‘’Doğal Gaz Depolama Tesisi’ni Bu Yıl İşletmeye Almayı Hedefliyoruz’’

Bakan Dönmez: ‘’Doğal Gaz Depolama Tesisi’ni Bu Yıl İşletmeye Almayı Hedefliyoruz’’

İstanbul, Silivri’de bulunan Doğal Gaz Depolama Tesisi’nde kapasite arttırma çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Silivri Doğal Gaz Depolama Tesisi’nde devam eden çalışmaları inceledi. Yetkililerden bilgi alan Dönmez, tesisin kendi alanında Avrupa’daki en büyük tesis olacağını ifade etti. 

Konuyla ilgili konuşan Bakan, Silivri Doğal Gaz Depolama Tesisinde çalışmalar sürüyor. Bu proje enerji arz güvenliği açısından kritik bir rol üstlenecek. Tesis 3,2 milyar metreküp depolama hacmine sahip. Yapılacak çalışmalar neticesinde kapasiteyi 4,6 milyar metreküpe çıkarmayı hedefliyoruz. Geri üretim kapasitesini de günlük 28 milyon metreküpten 75 milyon metreküpe ulaştırmış olacağız. Çalışmalarımız tamamlandığında bu tesis, sahasında Avrupa’daki en büyük tesis olma özelliğini kazanacak.” dedi. 

Devam eden çalışmalar hakkında da konuşan Dönmez, “Çalışmaların büyük bir kısmı denizde yürütülüyor. Bu kapsamda 18 kuyu açıldı. Hedefimiz bu yıl içerisinde burayı işletmeye almak. Aynı şekilde Türkiye’nin doğal gaz depolama kapasitesini artırma çalışmaları kapsamında Tuz Gölü Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi’nde de çalışmalar sürüyor. Halihazırda 1,2 milyar metreküplük bir depo sahamız var. Oradaki çalışmalar da 1,5-2 yıl içerisinde tamamlanacak. Oradaki kapasitemiz de 5,4 milyar metreküpe ulaşacak. Depolara gaz basma işlemi sürüyor. Tuz Gölü’nde bulunan deponun tamamını doldurduk. Silivri deposunun da yüzde 82’sini doldurduk. Eylül ayı sonuna kadar da kalan kısmı tamamlayacağız. Kışa tam dolu bir şekilde girmiş olacağız.” açıklamalarında bulundu. 

Silivri Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi’nin ihtiyaç duyduğu elektriği rüzgar enerjisinden alacağını ifade eden Bakan Fatih Dönmez, “4,2 megavatlık kurulu gücündeki rüzgar türbiniyle birlikte bu tesisimizde kullanılacak elektrik enerjisinin tamamını karşılayacağız. Proje kapsamında ağaçlandırma faaliyetleri de sürüyor. Yaklaşık 400 bin tane badem ve zeytin ağaçları ekilecek. Son yıllarda LNG terminallerimize iki adet de FSRU terminali eklemiştik. Onlar çalışır vaziyette. Bir üçüncüsü de Saros Körfezi’nde tamamlanmak üzere. Bu yıl içerisinde oradaki terminali de tamamlamış olacağız.” şeklinde konuştu. 

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments