Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerKonut HaberleriYabancıya Konut Satışı Rekor Kırdı

Yabancıya Konut Satışı Rekor Kırdı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan son verilerde yabancılara yapılan konut satışının yüzde 81,8 oranında artarak 8 bin 630 olduğu gözlendi. 

TÜİK konut satış verilerine göre yabancıya yapılan konut satışları geçen yılın Haziran ayına göre yüzde 81,8 oranında artarak 8 bin 630 oldu. Türkiye’den en fazla konut satın alan ülke ise Rusya oldu. Bu yıl Haziran ayında toplam 887 konut Rus vatandaşlar tarafından satın alındı. Besa Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımıcı Efe Bezci, konut satış verilerini değerlendirdi. 

Konuyla ilgili konuşan Bezci, “Yılın ilk 6 ayında yabancılara yapılan konut satışları yüzde 72,7 arttı ve 35 bin 383 oldu. Böylelikle yabancılara gayrimenkul satışında tüm zamanların en yüksek aylık rakamına ulaşıldı. Ayrıca yılın ilk yarısında ocak-haziran rekoru kırıldı.” dedi. 

Rus vatandaşların Türkiye’ye olan ilgisine değinen Bezci, “İlk 6 ayda Türkiye’den en çok gayrimenkulü 5 bin 849 adetle Ruslar aldı. Sadece haziranda Rusya Federasyonu vatandaşlarına bin 887 konut satıldı. Rusya’yı 987 konut ile İran, 807 konut ile Irak vatandaşları izledi. Rusya zaten en önemli müşteri grubumuz arasındaydı. Savaş sonrası birçok ülkeden gelen yaptırımlar doğal olarak Rusyalı yatırımcıları bize yöneltti. Nisan ile birlikte talep ciddi noktalara ulaşmıştı bu talep devam edecek.” şeklinde konuştu. 

Yabancıların en çok İstanbul’dan konut satın aldığını vurgulayan Efe Bezci, “İstanbul’u Antalya, Ankara, Mersin takip ediyor. Ayrıca Bursa, Yalova, Sakarya, İzmir, Samsun ve Kocaeli de en çok konut satılan şehirlerden olurken yabancıların ilgi gösterdiği bölgelerden biri de Bodrum. Bodrum bir dünya markası haline geldi. Dünyanın dört bir yanından yatırımcıları kendisine çekiyor. Biz de bu kapsamda Bodrum’a özel ilgi gösteriyoruz. The BO Viera ile Bodrum’un en büyük inşaat, çevre, plan ve peyzaj revizyonunu hayata geçirdik. Toplam 150 dönüm arazi üzerinde tamamı deniz ve gün batımı manzaralı 315 villa ve rezidanstan oluşan, Hilton grubunun üst segment, soft branded markası CURIO’nun 85 odalı otelinin yer aldığı, arazinin doğal eğimlerini çok başarılı biçimde kullanan, mimarinin peyzajın içerisinde eridiği The BO Viera tamamlandığında Bodrum’un doğasına saygılı en önemli projesi olacak. Bu projemize İngilizler, Ruslar başta olmak üzere dünyanın her yerinden büyük ilgi gösteriliyor.” sözlerini kullandı. 

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments