“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerBakan Murat Kurum'dan Topyekün Kentsel Dönüşüm Seferberliği Talimatı!

Bakan Murat Kurum’dan Topyekün Kentsel Dönüşüm Seferberliği Talimatı!

Türkiye Elazığ depremi ile beraber bir kere daha deprem gerçeği ile yüz yüze gelirken özellikle de deprem riski yüksek olan bölgelerde bulunan riskli binalarda oturan kişilerde büyük tedirginlik yaşandı. Konu hakkında açıklamadan bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ise kentsel dönüşümün öneminin bir kere daha ortaya çıktığını belirterek seferberlik talimatı verdi!

Türkiye Elazığ’da yaşanan deprem haberi ile büyük bir şok yaşamış yıkılan ve hasar alan binlerce bina olması Türkiye’de riskli bina stoku konusunun bir kere daha gündeme gelmesine neden olmuştu. 

Ege, Akdeniz ve Marmara bölgesinin sürekli olarak meydana gelen depremlerle sarsılması deprem korkusunu arttırırken uzmanların yapmış oldukları aktif fay uyarıları da tehlikenin boyutlarını gözler önüne sererken vatandaş “Türkiye depreme hazır mı?” sorusunun yanıtını merak ediyor. 

Türkiye’de Kentsel Dönüşüm Artık Milli Güvenlik Meselesi Haline Gelmiştir!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, deprem bölgesini ziyaret eden Sabah Gazetesi yazarı Seda Tabak ile özel bir röportaj gerçekleştirerek kentsel dönüşüm hakkında merak edilen soruları yanıtladı. Bakan Kurum artık Türkiye’nin kentsel dönüşüm konusunda kaybedecek bir günü dahi olmadığını belirterek Türkiye’nin yüzde 66’sının deprem bölgesi olduğuna dikkat çekti. 

Depremle mücadelenin en az terörle mücadele kadar önemli olduğunu belirten Bakan Kurum konu hakkında topyekün seferberlik ilan edilmesinin şart olduğunu söyledi. Türkiye’de toplamda 6.7 milyonluk riskli konut stoku bulunduğunu belirten Bakan Kurum yılda en az 300 bin konutu kentsel dönüşüme almak istediklerini dile getirdi. 

Devlet Gerekli Önlemleri Aldı, Artık Kentsel Dönüşüm Mağdurları Olmayacak!

Vatandaşın artık mağdur olmaması adına pek çok yasal düzenleme yaptıklarını belirten Bakan Kurum “Tek taraflı fesih hakkından müteahhitlik sektörünün disipline edilmesine, yarım kalan inşaatların tamamlanmasına dönük düzenlemelerden maketten satış konusunda yapılacak yeni düzenlemelere kadar çok kapsamlı değişiklikleri hayata geçirdik” dedi. Buna ek olarak müteahhidin borcundan dolayı evini kentsel dönüşüme verenlerin taşınmazlarına haciz ve tedbir uygulanmasının yasaklandığını belirten Kurum bir daha seçilemeyecek olsalar dahi makam yerine kentsel dönüşümü tercih edeceklerini ve mutlaka bu süreci tamamlamakta kararlı olduklarını söyledi. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments