“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerBakanlıktan Prefabrik Ev Yapımına 25 Bin TL, Ev Onarımına 15 Bin TL...

Bakanlıktan Prefabrik Ev Yapımına 25 Bin TL, Ev Onarımına 15 Bin TL Maddi Destek

Aile Bakanlığı vatandaşlara çeşitli alanlarda maddi destekler sunmaya devam ediyor. Bu kapsamda vatandaşlara sağlanan desteklerden bir tanesi de ev yapımı ve onarımı için. Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından sağlanan bu destek ödemelerinin kimlere sağlandığını, hangi başvuru koşullarının talep edildiğini ve başvuruların nereye ve nasıl yapıldığını haberimizde inceleyebilirsiniz.

Devlet vatandaşlara çok sayıda alanda maddi destekler sağlamaya devam ediyor. Devlet tarafından sağlanan bu maddi destekler vatandaşların ihtiyaçlarına ve durumlarına göre olurken ödemeler ise koşulların sağlanması ile yapılıyor. 

Bu kapsamda emlak sektörüne dair de çeşitli destekler farklı kurumlar aracılığıyla sağlanıyor. Bu destekler arasında yer alan Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nba bağlı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’nce yer alan ev yapım onarım desteklerini tüm yönleri ile ele aldık. 

Ev Yapım ve Onarımı İçin Aile Bakanlığı Desteği

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından sağlanan ev yapımı ve onarım desteği vatandaşlara yaşadıkları il ve ilçelerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla ödeniyor. Burada dikkat edilmesi gereken nokta bu ev yapımı ve onarımı için sağlanan yardımlar her talep eden vatandaşa ödenmiyor. Ödemeler Aile Bakanlığı tarafından açıklanan ve aşağıda yer alan şartların sağlanması ile ödeniyor. 

Aile Bakanlığı’nın Açıkladığı Başvuru Şartları

Prefabrik yada betonarme ev yapımı için Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’nce sağlanan yardımları alabilmek için açıklanan başvuru koşulları;

* Oturulamayacak derecede eski, bakımsız ve sağlıksız evlerde yaşayan muhtaç vatandaşlara evlerinin bakım-onarımı, betonarme ev yapım yardımı, prefabrik ev yapım yardımı ve ev eşyası alımı için ayni veya nakdi olarak yapılan yardımlardır.
* İkinci koşul yaş şartı; bakanlıktan ev yapımı yardımı almak isteyen vatandaşların 18 yaşından büyük olması isteniyor. 
* Diğer bir koşul gelir şartı; bakanlık bu yardımların belirli bir gelir düzeyinin altında olan vatandaşlara sağlandığını açıkladı.

Aile Bakanlığı’nca ilan edilen koşulda “Hane içinde kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ünden az olan haneler” maddesi yer aldı. 

Başvurusu Kabul Edilenler Ne Kadar Ödeme Alır?

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından sağlanan yardım için başvuru yapan ve başvurusu kabul edilen vatandaşlar aşağıda yer alan oranlarda destek alacaklar.  Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü prefabrik betonarme ev yapımı için destek alacak olan vatandaşlara 25 bin TL’ye kadar maddi destek sağlıyor Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü ev onarımı için destek alacak olan vatandaşlara ise 15 bin TL’ye kadar maddi destek sağlıyor. Başvuru İşlemleri Prefabrik ev yapımı ve ev oranım desteğine başvurular  il ve ilçelerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına yapılıyor.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“Yapi
“Samsun
“UNICERA
“isaf-banner

Most Popular

Recent Comments