“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerTMMOB Dava Açtı! Kanal İstanbul İhalesi İptal mi Edilecek?

TMMOB Dava Açtı! Kanal İstanbul İhalesi İptal mi Edilecek?

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve bağlı 12 meslek odası Kanal İstanbul için yapılan ilk ihalenin yürütmesinin durdurulması için dava açtı. Tarihi Odabaşı ve Dursunköy köprüsü için taşınma işlemini kapsayan ihale çok tartışılmış, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’ın bu ihale nedeni ile görevden alındığı iddia edilmişti. Peki, Kanal İstanbul ihalesi iptal edilir mi? Detaylar haberimizde.

26 Mart 2020 tarihinde düzenlenen ihale ile Kanal İstanbul projesinin başlangıç ayağı olarak kabul edilen ilk ihale tamamlanmış oldu. 

Tarihi Odabaşı ve Dursunköy Köprüsü İçin Taşınma Kararı Çıkarılmıştı!

Kanal İstanbul projesinin etki alanında bulunan tarihi Dursunköy ve Odabaşı köprüleri hakkında yapılan rekonstrüksiyon projeleri için taşınma kararı alınmıştı. 

26 Mart 2020 tarihinde düzenlenen Dursunköy ve Odabaşı köprüleri hakkında yapılan ihaleye en yüksek teklifi Hasan Fehmi Şahin 550 bin lira ile vermişti. 

İhale Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilirken ihaleye katılan firmalar tekliflerini kapalı zarf usülü ile iletildi. İhaleyi kazanan firma Kanal İstanbul güzergahı üzerinde bulunduğu belirlenen iki tarihi köprünün rekonstrüksiyon projelerini gerçekleştirme hakkı elde edecekti. 

TMMOB “Köprüler tescilli taşınmaz kültür varlıkları” 

Konu hakkında açıklamada bulunan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve bağlı 12 meslek odası “Tescilli taşınmaz kültür varlığı olan köprülerin ‘taşınması ve rekonstrüksiyonu gibi geri dönüşü olmayan müdahaleler’ içeren ihale, ulusal ve uluslararası koruma prensiplerine aykırıdır. 

Köprülerin özgün yapısı bozulacaktır. Gelecek kuşaklara aktarma yükümlülüğü bulunan kültürel varlıkların Kanal İstanbul Projesinin gerçekleştirilmesi amacıyla bozulmaları veya yok edilmeleri uluslararası sözleşmelere, Anayasaya ve yasalara aykırıdır” denilerek ihalenin iptal edilmesi istendi. 

Verilen iptal dilekçesinin ardından ihalenin iptal edilip edilmeyeceği ise merak konusu oldu. Hatırlanacağı üzere TMMOB odası daha öncede Kanal İstanbul projesi ÇED olumlu kararı ve Çevre Düzeni Planı Değişikliğine ilişkin iptal talebi ile dava açılmıştı. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments