“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerBaşakşehir - Kayaşehir Metro Hattı'nın İlk Etabı 2021'de Açılacak!

Başakşehir – Kayaşehir Metro Hattı’nın İlk Etabı 2021’de Açılacak!

Adil Karaismailoğlu’nun İBB’nin Başakşehir–Kayaşehir metro hattı inşaatını yapmadığı yönündeki açıklamasına ilişkin İBB, metro inşaatının önceki yönetim zamanında durdurulduğunu ifade etti…

Yeni Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun İBB’nin Başakşehir–Kayaşehir metro hattı inşaatını yapmadığı yönündeki açıklamasına ilişkin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden (İBB) cevap geldi.

Sözcü’de yer alan habere göre; İBB’den yapılan açıklamada bu metronun önceki İBB Başkanı döneminde durdurulduğu dile getirilerek, “İmamoğlu’nun talimatıyla finansman arayışlarını hızlandıran İBB yönetimi, raylı sistemin Başakşehir Şehir Hastanesi’ne kadar olan kısmını 2021 yılının ikinci yarısında, tamamını ise 2022’de bitirmeyi hedefliyor” ifadelerine yer verildi. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, metro ihalesinin 2017’de İBB tarafından yapıldığını ifade ederek,  “Maalesef günlük 100 bin kişilik insan hareketinin beklendiği böyle bir komplekste, metro inşaatının mutlaka yapılması gerekirken bir çivi bile çakılmıyor. 4 metro inşaatı şu anda açık bir şekilde bekletilmektedir. Bu hat tamamen İBB’nin bütçesindedir, ödeneği, müteahhidi vardır ama maalesef yapılmamaktadır. Bunu da kamuoyunun takdirlerine arz ediyorum” diye konuştu. Bakan’ın açıklamalarına ilişkin İBB açıklama yaptı. 

Açıklamada, Başakşehir–Kayaşehir Metro Hattı Projesi’nin  3 Mart 2017 tarihinde ihale edilerek inşaatına başlandığı ancak, 29 Aralık 2017 tarihinde dönemin İBB Başkanı Mevlüt Uysal’ın 131 sayılı yazısı ile sözleşmenin feshedildiği ve işlerin durdurulduğu belirtildi. 

Finans Sağlanamadı

Daha sonra fesih ve tasfiye sürecinden vazgeçildiği ancak projeye herhangi bir finans sağlanamadığı ve yapım yüklenicisine ödeme yapılamadığı için tüm yapım işlerinin Ekim 2018 itibariyle yeniden durduğu ifade edildi. 

Nisan 2019 tarihinden itibaren çalışmaların şehir hastanesi açılışına engel olmaması amacıyla yalnızca Şehir Hastanesi istasyonunda imalatlara tekrar başlanıldığı belirtilerek, “Ancak akabinde yüklenici firmaya yine herhangi bir ödeme yapılmadı” ifadeleri kullanıldı.

Tehlikeli Tüneller Güçlendirildi

Açıklamada, can ve mal güvenliği açısından tehlike arz edebilecek olan Onurkent–Metrokent arası tünel imalatlarına da bütçe yetersizliği nedeniyle Haziran 2018 tarihinden sonra sürdürülmediği belirtildi. 

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun talimatıyla Eylül 2019’da Başakşehir–Kayaşehir Metro Hattı’nın risk teşkil eden bu tünellerinde imalatlara yeniden başlanıldığına vurgu yapılarak, “Riskin tamamen ortadan kaldırılması amacıyla tünel kalıcı kaplama imalatlarının en kısa sürede tamamlanması için çalışmalar devam ediyor” ifadeleri kullanıldı.

Projenin Finansmanı Yoktu

Yeni yönetimin yaptığı incelemede 3 Mart 2017 tarihinde gerçekleştirilen ihale öncesinde ve sonrasında projeye herhangi bir finansman sağlanmadığı tespit edildi.

Hattın tamamlanması için 1,5 milyar TL + KDV miktarında bir bütçeye ihtiyaç duyulduğunun ifade edildiği açıklamada, “İmamoğlu’nun talimatıyla, Eylül 2019 tarihinden bu yana proje için iç ve dış finansman arayışı sürdürülüyor. Ancak kredi hususunda henüz bir sonuç elde edilemedi. Finansın sağlanması durumunda, Başakşehir – Kayaşehir Metro Hattı’nın yapım işleri hızlandırılacak. Böylece, raylı sistemin Başakşehir Şehir Hastanesi’ne kadar olan kısmının 2021 yılının ikinci yarısında, hattın tamamının ise 2022’de hizmete alınması hedefleniyor” ifadeleri kullanıldı. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“Yapi
“Samsun
“UNICERA
“isaf-banner

Most Popular

Recent Comments