“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerBilim İnsanları Canlı ve Kendini Tamir Edebilen Tuğla Üretti

Bilim İnsanları Canlı ve Kendini Tamir Edebilen Tuğla Üretti

Amerika Birleşik Devletleri’nde bilim insanları kendini yenileyebilen canlı tuğla üretti. İnşaat sektörünü devrim yaratabilecek gelişme sayesinde sürdürülebilir yapılar inşa etmek ve sera gazı salınımını azaltmak mümkün olacak.

Colorado Boulder Üniversitesi’nde araştırma yapan disiplinlerarası ekip, kum ve bakterilerden canlı ve üreyebilen bir beton geliştirdi.

Malzemeyi diğerlerinden ayıran özelliği minerallerin kimyasallar tarafından değil, fotosentez yoluyla enerji yakalayan bir mikrop sınıfı olan siyanobakteriler tarafından biriktiriliyor olması.

Fotosentetik işlem, normal beton üretiminin aksine karbondioksiti emiyor. Bu da sera gazı salınımını önemli ölçüde etkileyecek bir gelişme.

Araştırma ekibinin başında bulunan yapı mühendisi Wil Srubar üretilen malzeme için “Gerçekten bir Frankenstein materyali gibi görünüyor.” dedi. Fotosentetik bakteriler betona yeşil bir renk veriyor ancak malzemenin kuruması sırasında bu renk kayboluyor.

Araştırmacılar,yeni malzemenin en büyük avantajlarından birini, tuğlanın üretiminin bakteriler baz alınarak yapılması nedeniyle canlı kalması olarak nitelendiriyor. Bu alanda daha önce yapılan çalışmalarda, biyolojik malzeme ile çimentodan yapılmış hasarlı tuğlalar tamir edilmesi denenmiş ancak araştırmalar bakterilerin bu ortamda canlı kalamaması nedeniyle sonuçsuz kalmıştı.

Canlı malzemeden yapılan tuğlanın dayanıklılığı geleneksel beton tuğla ile karşılaştırıldığında zayıf olarak gözükse de 5 santimetre uzunluğundaki küpler halihazırda ortalama bir insanı taşıyacak güçte

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments