“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerFirma HaberleriArtaş İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Çetinsaya: Kalite arttıkça sektörümüz güçleniyor

Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Çetinsaya: Kalite arttıkça sektörümüz güçleniyor

Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Serhan Çetinsaya, son 20 yılda sektörde adeta devrim yaşandığını belirterek, ‘İnşaat sektörü ülkemiz geneline yayılan bir kaliteyi yakalamış durumda.’ dedi.

Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Serhan Çetinsaya, son 20 yılda sektörde adeta devrim yaşandığını belirterek, bu süreçte rol alan kurumların daha kaliteli konut üretimi için de çaba göstermesinin morallerini yükselttiğini söyledi. “İnşaat sektörü ülkemiz geneline yayılan bir kaliteyi yakalamış durumda” diyen Çetinsaya, şu mesajları verdi:

Yurt Dışındaki Gururumuz

Yurt içinde olduğu gibi yurt dışında da müteahhit firmalarımız her geçen gün başarılı projelere imza atıyor. Bu anlamda ulaştığımız noktada uluslararası müteahhitlik hizmetlerinde Türk firmaları öncelikli tercihler arasında yer almaya başladı. Türk inşaat sektörümüz Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan’ın yaptığı açıklamaya göre 126 farklı ülkede faaliyet gösteriyor.

Tehditler Bertaraf Edilmeli

Tüm sektörlerde olduğu gibi inşaat sektörünün de güçlü yönleri, kırılgan ve zayıf yönleri ile fırsatları bulunuyor. Son iki yıl, gayrimenkul sektörü açısından yüksek mevduat faizi, yüksek konut kredi faizleri ve kur dalgalanmalarının getirdiği bir yavaşlamayla geçti. Maliyetlerde oluşan artışın yanı sıra döviz kurlarındaki hareketliliğin alıcıları ve yatırımcıları bekleme sürecine yönlendirmesi konut satışlarında azalmaya sebep oldu. Bu tür olumsuzluklar sektörümüzün dikkate değer tehditleri arasında ortaya çıkarmaktadır.

Kırılganlıklar Biliniyor

Uzun vadede genel tabloya baktığımızda; açıklanan satış verileri, sektörümüzün güvenilir ve güçlü olduğunu göstermektedir. Sektörü tehdit eden ve kırılgan – zayıf yönü olarak öne çıkan diğer etmenler ise; dengesizce yükselen arsa maliyetleri, kentsel dönüşümdeki rant beklentisi, farklı sektörlerde faaliyet gösteren ve tecrübesiz firmaların inşaat sektörüne girmesi gibi konulardır.

Tedbirler Meyvesini Verdi

2019’un ikinci yarısında hükümetimiz, sektörü olumsuz etkileyen bu tablo karşısında bir dizi çalışmalara imza attı. Temmuz ayında yüksek faiz oranlarının indirilmesi ile başlayan ve ağustos ayında kamu bankalarının konut kredi faiz oranlarını yüzde 1’in altına çekmesi ile devam eden değişiklik konut piyasasını hareketlendirdi. Bu hareketlilik konut alıcıları ve yatırımcıları tarafından değerlendirilerek son çeyrekte satışlara yukarı yönlü bir ivme kazandırdı.

Tüketici Daha Bilinçli

Tüketiciye sunulacak her projenin detayları en ince ayrıntısına kadar düşünülmeli ve bir kalite çizgisi yakalanmalı. Bugün tüketicinin talebi bir dairenin ötesinde yaşam alanı olarak şekilleniyor. Bu anlamda markalı konut üreticilerinin peyzajıyla, spor ve sosyal yaşam alanlarıyla donatılmış, günün teknolojisine sahip nitelikli projeler hayata geçirmeleri gerekiyor.

Üzerimize Düşeni Yapıyoruz

İnşaat sektörü ülkemizin lokomotif sektörü konumunu sürdürerek faaliyetlerine devam edecektir. Ülkemize, insanımıza ve sektörümüze olan güvenimiz tam. Bu anlamda 2023 hedeflerimize yaklaşırken ülkemiz yararına atılacak her adımda Artaş İnşaat olarak üzerimize düşen yükümlülükleri yerine getirmeye devam edeceğiz.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments