“yr-kurban-bayramı-banner”
Ana SayfaHaberlerFirma HaberleriBİTÜDER Genel Sekreteri Meltem Yılmaz: ‘’Su Yalıtımı Konusunda Doğru Bilincin Oluşmasını Sağlıyoruz’’

BİTÜDER Genel Sekreteri Meltem Yılmaz: ‘’Su Yalıtımı Konusunda Doğru Bilincin Oluşmasını Sağlıyoruz’’

Bitümlü Su Yalıtımı Üreticileri Derneği (BİTÜDER) Genel Sekreteri Meltem Yılmaz, Yapiradar.com’un Youtube kanalı Yapıradar TV’ye konuk oldu. 

Bitümlü Su Üreticileri Derneği’nin (BİTÜDER) 2006 yılında su yalıtımı bilinci oluşturulması amacıyla kurulduğunu ifade eden BİTÜDER Genel Sekreteri Meltem Yılmaz, derneğin su yalıtımıyla ilgili mevzuatların tamamlandığını belirterek, ‘’Bir su yalıtımı yönetmeliğimiz yayımlandı. Bakanlık ile ortak çalışmalarımız sonucunda. Şimdi ise bu mevzuatın sahada doğru bir şekilde uygulanması için çalışmalar yapıyoruz.’’ dedi.

‘’Su Yalıtımı Uygulamalarımızı TSE’ye Kabul Ettirdik’’

BİTÜDER’in çalışmaları hakkında bilgi veren Yılmaz, ‘’Binalarda su yalıtımı eksikliğinin büyük sonuçları oluyor. Bu konuda mevzuatlar oluşturduk. Bunun sonucunda derneğimizin teknik ekibiyle birlikte bitümlü su yalıtımı konusunda uygulamalı kural standardı yazdık. Bunu da bakanlıkta Türk Standartları Enstitüsü’ne (TSE) kabul ettirdik. Hatta başka birçok ürünle ilgili uygulamalı kural standardı oluşturduk. Bunun sonucunda doğru bilincin oluşmasıyla 2018 yılından itibaren bütün binalarda su yalıtımı uygulaması zorunlu hale geldi. 

2023’te son birkaç yıldır yaptığımız gibi haksız rekabet ile ilgili çalışmalar yapıyoruz. Türkiye’de inşaat sektörü, Avrupa’nın birçok ülkesine göre büyük bir hızla ilerliyor. Hal böyle olunca son yıllarda bu konuda çalışmalar yapıyoruz. 2023 yılında Avrupalı olarak kalite çizgisinin yükselmesi ve bu kalitenin denetiminin takibiyle ilgili çalışmalar yapıyoruz.’’ şeklinde konuştu.

‘’Kalitesiz Ürünler ve Yanlış Projeler Can ve Mal Kaybıyla Sonuçlanıyor’’

Meltem Yılmaz, yapı malzemelerinin kaliteli kullanımı için denetleme organlarının daha sık harekete geçmesi gerektiğini vurguladı. Yılmaz bu konuda, dernek çatısı altında yapılan çalışmaları şöyle özetledi:

‘’Bina inşa ederken ucuz malzemelere yönelince, özellikle de su yalıtımı konusunda malzemenin ucuzunu tercih edildiğinde kaliteden ödün veriliyor. Kalitesiz ürünlerle yanlış projelerle yapılan işlerin sonucunda deprem ülkesi olduğumuz için can ve mal kaybına sebep oluyor. Özellikle bu kalite konusuna son yıllarda çok önem veriyoruz ve vurguluyoruz. Sanayicilerimizi de en çok zorlayan konu tahmin ediyorum haksız rekabet konusu. İnşaat sektöründe kullanılan bütün malzemelerin Yapı Malzemeleri Yönetmeliği’ne uygun olması lazım. Ama maalesef bu konuda çok sıkı bir denetim de olmadığı için sıkıntılarımız var, bunları çözmeye çalışıyoruz. “

Önümüzdeki Yıllarda Su Yalıtımı Bilinci Artacak”

Toplumda su yalıtımı bilincini oluşturmak için çalıştıklarını söyleyen Yılmaz, sözlerine şöyle devam etti:  “Paydaşlarımız fark ederse doğru detayın ne kadar önemli olduğunu bir zincirleme olarak her şey daha doğru gider. Tabii bu zincirlerde zaman zaman sorunlar oluyor. Biz de bu denetimi sıklaştırmak için zaman zaman kamu otoritesiyle masaya oturuyoruz.’’

‘’Kullanılan Malzemelerin Kalite Çizgisini Artırmayı Hedefliyoruz’’

Derneğin gelecek hedeflerinden bahseden Yılmaz, ‘’Şimdi, Türkiye’de ve dünyada su yalıtımı konusunda en fazla kullanılan malzeme bitümlü örtüler. Çünkü çok uzun bir geçmişi var. Yüzyıllardır denenmiş ve ne kadar uzun ömürlü olduğu görülmüş. Bu yüzden Avrupa’da ve Türkiye’de en çok kullanılan malzeme bitümlü örtüler. Türkiye’de inşaat sektörünün ivme kazanmasıyla biz de bu konuda büyüme bekliyoruz. Dernek olarak hedefimiz, kullanılan malzemenin kalitesinde belli bir çizgi yakalamak oluyor. Çünkü depreme dayanıklı yapılarda su yalıtımı önemli bir konsept. Binanın korozyondan etkilenmemesi için su yalıtımı yapılması şart. Aksi takdirde bina temelden, çatıdan ya da yer altı sularından etkilenerek paslanmaya başlar ve bina, taşıyıcılığı kaybeder. Hal böyleyken bu konuda bir bilinç artışı olması gerekiyor. Son yıllarda yaptığımız tüm seminerlerde bunu vurgulayarak devam ediyoruz.‘’ ifadelerini kullandı.  

 

BİTÜDER Genel Sekreteri Meltem Yılmaz ile yaptığımız söyleşinin tamamını buradan izleyebilirsiniz.

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments